Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.10
novenyvedoszer.hu

A mandula károsítói és növényvédelme

2024.04.07

A mandula a mediterráneum és a szubtrópusi övezet tipikus növénye. A világon a mandula a legjelentősebb mérsékelt égövi csonthéjas gyümölcsfaj, világtermelése meghaladja az évi 2 millió tonnás termésmennyiséget. A világ mandulatermésének feléért az Amerikai Egyesült Államok felel, ezt követi Spanyolország és Olaszország. A gyümölcs magas energiatartalma az 52% körüli olaj, 7%-os szénhidrát és körülbelül 28%-os fehérjetartalomnak köszönhető. -olvasható megyeriszabolcskerteszete.hu blogján.

A mandula termése igen gazdag B – és E vitaminokban. A mandulát elsősorban édes-és cukrászipari alapanyagként használják fel, emellett viszont népszerű a sós mandulaként, vagy kandírozott gyümölcsként történő árusítása is. A mandulaolaj értékes gyógyszer és kozmetikai alapanyagnak számít.
 

A mandula legfontosabb betegségei és az ellenük javasolható védekezési lehetőségek

A mandula ventúriás varasodása – Venturia carpophila

Betegség, tünetek: A mandula ventúriás varasodása a mandula levelét, hajtását és gyümölcsét megtámadó gombás betegség. A leveleken 4-5 mm nagyságú, barna szegélyű és szürke közepű foltok mutatkoznak, mely foltok idővel kitöredeznek. A hajtásokon hasonló méretű, eleinte zöldesbarna, ovális foltok jelentkeznek.

A gyümölcs külső, zöld héján először sötétzöld, majd fokozatosan barnuló 2-3 mm-es foltok vehetőek észre. Ezek a foltok később elparásodnak, a gyümölcs eladhatatlanná válik.

Ventúriás varasodás betegség tünete látható a mandula termésén


Védekezés: Koronaritkítás során távolítsuk el a beteg vesszőket és hajtásokat! A betegség növényvédőszeres kezelése megegyezik az alma ventúriás varasodásánál leírt kezeléssel és szerekkel.

 

Csonthéjasok sztigminás betegsége – Stigmina carpophila

Betegség, tünetek: A betegség lefolyása és tünetei megegyeznek a kajszibaracknál leírtakkal. Alapvetően csapadékos, hűvös időben lehet a fertőzésére számítani. A mandula esetében is a a hajtáson, leveleken, gyümölcsön vehetőek észre a sztigminás betegség legszembetűnőbb tünetei. A levélen 2-3 mm-es nagyságú, a levél színétől eltérő (általában lilás, pirosas) foltok formájában jelentkeznek a korai tünetek.

A később megbarnuló, apró foltok közepe idővel kihullik. A vesszőkön 5-10 mm hosszú, barnás foltok jelennek meg. A gyümölcsön a levéltünet korai stádiumához hasonló piros-lila színű foltok jelennek meg. A folt közepe később parásodni kezd, a gyümölcs ezáltal deformálttá válik.
 

Sztigminás betegség tünete mandula levelén

Védekezés: A nyugalmi időszakban történő rezes lemosó permetezés fontos növényvédelmi kezelés. Ezt követően a kajszi-és őszibaracknál leírtak a követendőek a betegség elleni védekezéseket illetően.

 

A mandula monilíniás betegsége – Monilinia laxa

Betegség, tünetek: Leírások szerint a mandulát, a virág, hajtás-és termésfertőzésért felelő monilínia faj, a Monilinia laxa fertőzheti meg. Virágfertőzés tavasszal a virágzás során, a hajtás-és termésfertőzés pedig a rovarkárosítók révén a sebfelületeken keresztül történik meg. A betegség nemcsak a termesztett, de a díszítő értékéért ültetett mandulafán is megjelenhet. A betegség tünetei megegyeznek a kajszi-és őszibaracknál leírtakkal.
 


A termést fertőző monilínia faj tünetei mandulán


Védekezés: A monilíniás betegség ellen virágzástól kezdődően kell felvennünk a harcot. A kezeléseket és a felhasználható szerek listáját kérem, tekintse meg a kajszi-és őszibarackról szóló cikkemben.

 

A mandula legfontosabb kártevői és az ellenük javasolható legfontosabb védekezési lehetőségek


Mandula magdarázs – Eurytoma amygdali

Rovar biológiája, kártétele: A mandula magdarázs a mandula legfontosabb terméskártevője. A kártételt a rovar lárva stádiumában végzi, mely táplálkozása során feléli a mag belsejét. A kártevőre akkor gyanakodhatunk, ha sok földre hullott, lyukas mandulát találunk a fa környékén. A rovar májustól rajzik, ebben a hónapban érdemes tehát kihelyezni a rajzásmegfigyelő eszközeinket (színcsapda).

A mandula magdarázs különböző fejlődési stádiumai, valamint a károsítása látható a képen


Védekezés: A fa különböző részein, nagy számban elhelyezett sárga színű színcsapdák eredményesen mérsékelhetik a mandula magdarázs okozta kártételt.


Fekete mandula levéltetű – Brachycaudus amygdalinus

Rovar biológiája, kártétele: A mandula ezen fontos kártevője április végén-május elején károsítja a lombozatot. Tömeges szívogatásuk és mézharmat ürítésük révén –melyen megtelepszik a korompenész – a mandula hajtásrendszere vontatottan, gyengén fog fejlődni. A nyár folyamán nem károsítja tovább a mandulát, ugyanis olyankor egy másik, nyári tápnövényére repül.

Levéltetű kolóniák tömege látható a képen

Védekezés: A levéltetvek áttelelő tojásai ellen a paraffinolajos, lemosó készítmények ajánlottak. A kifejlett egyedek ellen, az első tünetek megjelenésétől követően szükséges védekezni, speciális aficidekkel (speciális levéltetűölőkkel).

 

 


Kapcsolódó cikkek:


Monília, levéltetű, lisztharmat: ezek az aktuális kihívások

Ez az az időszak, mikor minden csőstül jön. Rovar kártevők, gombás betegségek egyszerre támadják a kiskerteket. Ismét szükségszerű elővenni a permetezőt.


Ezeket is olvasta már?

Sikeres innováció segíti a tej fehérjefrakcióinak gyors és hatékony szétválasztását

2024.03.26

A 32. Magyar Innovációs Nagydíj bíráló bizottsága sikeres innovációnak minősítette a MATE égisze alá tartozó Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet Kft. fejlesztését – jelentették be az Országház Felsőházi Termében rendezett díjkiosztó ünnepségen. Az elismert eljárás az eddigieknél gyorsabban és nagyobb felbontás mellett képes a tej fehérjefrakcióinak, azon belül is a béta-kazein A1 és A2 variánsainak szétválasztására....

Megdöbbentő vízvizsgálati eredmények a MATE kutatóitól a víz világnapján

2024.03.22

Antibiotikum-rezisztens baktériumok környezeti előfordulását vizsgálták a MATE kutatói. Magyarország több száz pontján vizsgáltak két közegészségügyi szempontból...

Karotinoid tartalom a magyar zöldségekben

2024.03.07

A Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kara vizsgálatot végzett a sárgarépában és a paradicsomban lévő karotinoidok mennyiségi kimutatására vonatkozóan. A karotinoidok s...

Génszerkesztés a jövő útja a növénynemesítésben

2024.02.29

A génszerkesztés EU-s engedélyezése a megkérdezett szakemberek szerint új perspektívákat nyithat a növénynemesítésben - erről számol be az agroinform.hu legújabb ci...

Így befolyásolja a hőstressz a búza termését

2024.02.23

Az elmúlt időszakban a Magyar Kutatási Hálózat, azaz a Hun-Ren Agrártudományi Kutatóközpont Mezőgazdasági Intézetének (ATK MGI) Genetikai Variabilitás Kutatócsoportj...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.