Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.04.29
novenyvedoszer.hu

Időben kezdjük meg a csonthéjas növények védelmét

2024.03.01

A kora tavaszi időjárásnak köszönhetően a kertészeti növények egy részénél megszűnt a kényszernyugalmi állapot, és fejlődésnek indultak. A legnagyobb gond a mandulával, a korai kajszival és az őszibarackkal van, mert a virágrügyek kifakadtak, megkezdődött virágzásuk. Más gyümölcstermő növények rügyfakadása is elkezdődött, így a körte, a birs, valamint a szilva. Náluk most még kisebb a gond, de itt is problémás lehet a nedvkeringés beindulása. A nagyon korai élettevékenység magával hozza a növényvédelmi veszélyek kezdetét is - tette közzé előrejelzéseit a magyarnovenyorvos.hu oldalán Dr. Aponyi Lajos.

A kajszi és a mandula megszokottnál jóval korábbi virágzása miatt nemcsak az elfagyás, hanem a csonthéjas gyümölcsű növények moníliás virágelhalása is veszélyezteti a termést. A kórokozó elsősorban a virágokon keresztül fertőzi a csonthéjas termésű növényeket (kajszi, mandula, cseresznye, meggy, őszibarack, szilva). A gomba bejutva a virágon át megbetegíti a hajtást és a vesszőt is, azok hervadásszerű elhalását okozva.

A télvégi rezes lemosó permetezés kiváló alap a megelőzéshez, de virágzásban más készítmények adnak megfelelő védettséget, ekkor kontakt szerves készítmények és felszívódó hatású gombaölőkkel védekezzünk a megfelelő hatás elérése érdekében.

Még kevésbé csapadékos időben is indokolt a virágzásban és sziromhullás idején elvégzett permetezés, mert a kórokozó igen agresszív a csonthéjas fákkal szemben.

Az őszibarack esetében a moníliás fertőzés mellett a tafrinás levélfodrosodásra is legalább hasonló figyelmet kell fordítani. A kórokozót más néven dérgombának is nevezik, de a mostani hőmérséklet még a fertőzés optimális tartományába belefér. A rezes permetezés csak rózsaszín bimbós fenológiai stádiumig lehetséges, utána itt is szerves kontakt-és felszívódó készítményeket lehet használni. A tafrinás fertőzésre legjobban a nektaninok és a sárgahúsú fajták a legfogékonyabbak, ezért ezeket a típusokat fokozott védelemben kell részesíteni. A veszély csupán tartós felmelegedés után múlik el végérvényesen.



A talaj hőmérséklete már megengedi a borsó, a hagymafélék, a sárgarépa, a spenót, a sóska és a petrezselyem vetését, illetve duggatását. Vetés előtt vizsgáljuk át a talajt, ha talajlakó kártevőkkel (cserebogár pajor, drótféreg, lótücsök) találkozunk, végezzük el a vetőágy fertőtlenítését.

A díszkertben nem várhat a rózsák metszése, mert már több centiméteres az új hajtás. A metszés során különösen figyeljünk rá, hogy milyen típusú a rózsánk, mert csak így virágzik majd bőségesen. Metszés után a rózsa is meghálálja a rezes lemosó permetezést, különösen, ha ősszel sok csillagrozsdás levelet láttunk rajta.
Szerző: Dr. Aponyi Lajos, Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

 
 


Kapcsolódó cikkek:


A monília minden érő gyümölcsöt támad

Zsigó György növényorvos tanácsai. Már a „változékony időjárás” kifejezés is túlságosan enyhe az elmúlt hetek és napok szélsőséges időjárásának a jellemzésére. Lehűlés, viharos szelek, záporok váltották a kánikulai forróságot. A sok esőtől repedtek, a szelektől karcolódtak a gyümölcsök. Nyitott kapukra talált a monília, az összes fán érő gyümölcs veszélyben van, a szürkepenész pedig a szőlő sérült bogyóit kerülgeti. Az esőktől az almatermésűekben új erőre kapott a varasodás és még a lisztharmat is jól érzi magát, rájuk továbbra is gondolni kell. Úgy látom, hogy sok kertben elő kell venni a permetezőgépet, még a molyok is rajzanak!


Ezeket is olvasta már?

Energiafüggetlenebb, kiszámíthatóbb jövő? A szója a lehetőség 2. rész

2022.12.05

A fokozott kereslet alapján könnyen elképzelhető, hogy jövőre megindul a szója termőterületének növekedése, 3 éven belül pedig hat számjegyűvé válhat a szójával vetett terület. Ez lényegében duplázódást jelent majd, és komoly kihívás elé állítja a fehérjenövény vetőmag-előállítóit, forgalmazóit, integrátorait. A gazdasági realitás azonban kétségkívül indokolja a kisebb költséggel és stabilabban termeszthető szója térhódítását....

Energiafüggetlenebb, kiszámíthatóbb jövő? A szója jó válasz 1. rész

2022.12.05

Nitrogén- és gázárak, logisztika és term(el)ésbiztonság a kukoricával összevetve A gáz, a műtrágya és egyéb inputanyagok áremelkedése rákényszeríti a gazdálkod...

Nem elérhetetlen cél a jó szójatermés

2022.12.01

Bátran kijelenthetjük, hogy az idei év egyik nagy túlélő növénye és nyertese a szója, ráadásul az öt év termésátlagai alapján, a terméskiesést tekintve kétszer ...

Tényleg megpecsételődött a kukorica jövője?

2022.12.01

A klímaváltozás egy eldöntött kérdésnek tűnik. A 2022-es évszázados aszály, az energiaválsággal együtt lehet a katalizátora a megújulásnak a növénytermesztők k...

Kukorica, vagy szója? Ez itt a kérdés

2022.11.30

Az idei év nehézségeit látva sokan jutottak arra a következtetésre, hogy a kukorica helyett, vagy mellett más növény termesztése után néznek. Nem árt azonban tudni, ho...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.