Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.04.27
novenyvedoszer.hu

Így akadályozható meg a gombafertőzés terjedése

2023.06.12

Zsigó György növényorvos tanácsai. A peronoszpóra mellett a szürkepenészre (botritiszre) is gondolniuk kell azoknak a kertészeknek, akiknek fogékony fajtáik vannak és most virágzik a szőlőjük. Ez a gomba soktápnövényű, sőt az elhalt növényi részeken is megél. Tehát, gyakorlatilag mindig jelen van a környezetünkben, csak a számára alkalmas időjárást és növényfelületet várja. A szürkepenész berobbanását mindössze a megelőző 15-20 nap határozza meg. Éppen ezért az előrejelzése sem megoldott.
 
Úgy tűnik, hogy most a gomba terjedésének kedvező napok jönnek. Csak megelőzéssel és speciális hatóanyagú gombaölőkkel védekezhetünk ellene. A szakkönyvek szerint 3%-os bordóilében is kicsírázik a gomba, tehát a réztartalmúak nem védenek ellene.


 
III. kategóriás pl. a Chorus 75 WG (14 nap), a Switch 62,5 WG (bor:21, csemege:35 nap), a Teldor 500 SC (csemege:7 illetve bor:14 nap), a Cantus (28 nap), a Prolectus (bor 21, csemege 14 nap), a Qualy (21 nap), a Botrefin (21 ill. 35 nap), a Kenja (21 nap). A Cabrio Top (35 nap) és a Quadris (7 nap) egyben lisztharmatra és peronoszpórára is engedélyezettek. A zárójelekbe azélelmezés-egészségügyi várakozási időket (é.v.i.) írtam be.Ún. hiperparazita gombát tartalmaz a Botector és a Polyversum is, melyek biológiai gombaölő szerek. Ezeket más gombaölőkkel nem keverhetjük össze, mert így a készítményekben lévő hasznos gombákat is elpusztítanánk. Az Oroganic is bioszer, egyben a lisztharmatra is engedélyezett, narancsolajat tartalmaz. Mindhárom biokészítmény „nk” jelölésű, ami azt jelenti, hogy az élelmezés-egészségügyi várakozási időkben nincs korlátozás. Ennek a fürtvédelemnél lesz nagy jelentősége, mert akár a szüret előtti napon is kijuttathatóak.


 
Nehéz helyzetbe kerültek az almatermésűek is. A NAK fenti felhívásában a varasodásra és a tűzelhalásra is figyelmeztet. Pontosabban én sem tudnám megfogalmazni a tűzelhalás ellen alkalmazható technológiát. „Védekezési javaslat tűzelhalás ellen: A hagyományos és korábban leghatékonyabbnak tartott védekezés a fertőzött hajtások eltávolítása. Fontos, hogy ezzel a módszerrel akár nagyobb kárt is okozhatunk és terjeszthetjük is a baktériumot. A metszéssel történő védekezés esetében a metszőollót minden fa után fertőtleníteni kell, erre használhatunk tömény, legalább 60%-os alkoholt, vagy a kereskedelmi forgalomban használható baktericid hatású kézfertőtlenítő szereket. A lemetszett hajtásvégeket össze kell gyűjteni és az almáskerten kívül meg kell semmisíteni. A metszések után minden esetben javasoljuk a réz tartalmú készítményekkel való kezelést. A réz tartalmú szerek alkalmazása: A réz tartalmú készítmények használatakor vegyük figyelembe, hogy ilyenkor perzselő hatása van. 25 °C alatt használjuk, és ne permetezzünk vizes levélfelületre!” A réz perzselő hatásával most szerintem is számolni kell, mert a heves esőzésektől lemosódhatott a kis gyümölcsök viaszbevonata.
 
Úgy tűnik, hogy a klímaváltozás a termesztett növényeinket is kiszelektálja. Egyre kevésbé tűri a szélsőséges időjárásunkat a kajszi, a felmelegedést a fekete ribizli, az aszályt a málna, a szeder és a kukorica, stb. Nem hagyhatjuk üresen a kertjeinket! Váltanunk kell pl. a kontinentális klímánkat egyre kevésbé tűrő tujafajokról a fügére. Az idén is szépen alakul a termése és látványnak sem rosszabb mint egy barnuló tujabokor. A Magyar Biokultúra Szövetség hírlevelében találtam rá a www.fugesember.hu oldalra. Érdemes felkeresni, feliratkozni.
 
A fügének is vannak károsítói pl. a fügemoly, a füge levélbolha, vagy a termést fertőző gombák. A védekezés technológiáját még ki kell dolgozni pl. engedélyeztetni kell növényvédő szereket is a fügére.


 
” Virágzik a szőlő, rendkívül fogékonyak most az ültetények a betegségekre, támad a peronoszpóra! … Az esős napokon 12-96 órás levélnedvesség-borítottsági értékek mérhetők, így nem meglepő a peronoszpóra megjelenése. … Azokban az ültetvényekben, ahol megjelent, azonnal vessünk be felszívódó készítményt ellene, mert csak így állítható meg a betegség további terjedése" - idéztem az Agroinform Média Kft. hírleveléből.
 
„Az pedig, akinél még nincs tünet egyrészt örüljön, másrészt nagyon figyeljen oda és kontakt-felszívódó kombinációkkal védje meg a szőlőjét. Most nem lehet lazítani. A permetezéseket 7-10 naponta ismételjük meg! Tartsuk tisztán a sorközt, a hajtásválogatást körültekintően végezzük el. Amikor tudjuk.” – ezt a részletet pedig a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) legutóbbi felhívásából másoltam ki. Érdemes feliratkozni a hírleveleikre. 


Szerzők:
Növényvédőszer.hu /Zsigó György

Ezeket is olvasta már?

Ilyen hatással van a hosszan tartó szárazság a szántóföldi kórokozókra

2024.04.19

Április közepén tovább folytatódott a koranyárias, a sokévi átlagnál jóval melegebb időjárás. Az ország nagy részének termését veszélyeztető szárazság csupán a nyugati tájakat kerüli el, másutt a talaj felső rétege teljesen kiszáradt. Áztató esőre igencsak szükség lenne, mert időszerű a napraforgó és a kukorica vetése. Az őszi kalászosok közül az árpa kalászol, a búza pedig zászlósleveles fenológiai állapotban van, a szárnövekedés mindkét növénynél mérsékelt. - írja legújabb szántóföldi előrejelzésében dr. Aponyi Lajos....

Már most érdemes védekezni a mezei pocok ellen

2024.02.28

Több vármegyében erősen elszaporodtak tél végére a mezei pockok. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a földhasználók figyelmét: kiemelten f...

Itt olvashatók a szántóföldi növényvédelmi tanácsok

2024.02.27

Dr. Aponyi Lajos legújabb szántóföldi növényvédelmi írásában a mostani enyhe időjárás fényében elemzi és előrejelzi a növényvédelemmel kapcsolatos fontos teend...

Kezdődhet a tavaszi lemosópermetezés

2024.02.22

Zsigó György növényorvos tanácsai. Megjött a tavasz! De volt egyáltalán tél? A fűtött épületekkel, falakkal védett házi kertekben különben sem lehet biztosan szám...

Hamarosan készülhetünk a lemosópermetezéshez

2024.02.19

Zsigó György növényorvos tanácsai. A Kárpát medencében aszályos, forró nyarakat, enyhe teleket és fagyos tavaszokat jósolnak a meteorológusok az elkövetkező évekre....

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.