Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.13

Ez a szerepe a növekedést elősegítő baktériumoknak

2024.02.29

A különböző káros hatású szennyezőanyagok széles skáláját ismerjük, mely nincs másként a talaj esetében sem, ahol a nehézfémekkel és szerves jelenléte napjainkban már komoly globális környezeti problémává vált. Az emberi (antropogén) tevékenységek hatására (pl. ipari termelés) megnövekedett a vegyi anyagok kibocsátása, melynek szintje napról napra növekszik a természetben és a talajban . Annak érdekében, hogy ezeket a szennyezőanyagok kijuttatását csökkentsük és a már környezetbe kikerült anyagokat eltávolítsuk folyamatos kihívás elé állítja a tudomány. Az egyik ilyen ígéretes módszer a fitoremediáció amely a vegyszerek talajból történő eltávolítását célozza és  egyike azon bioremediációs módszereknek, amelyek akkumulátoros/hiperakkumulátoros növényeket használnak nehézfémek talajból, üledékekből vagy vízből történő eltávolítására.

A fitoremediáció fogalma: a szennyezett környezet tisztítása növények segítségével
A bioremediáció fogalma: a szennyezett környezet tisztítása növények segítségével, mikroorganizmusok által

A csak kizárólag növények felhasználásával végzett fitoremediációs folyamat hátránya egyrészt az időigényesség valamint az, hogy nagy mennyiségű szennyezőanyag esetén a nehézfémfelvétel mértéke csökkenhet. Ennek kiküszöbölésére kezdték el vizsgálni a növények és mikróbák kapcsolatát, hiszen ezek a kölcsönhatások kritikus szerepet játszanak a növények fémes környezethez való alkalmazkodásában, továbbá növények növekedésének stimulálásában, így feltárhatók a mikrobák által támogatott fitoremediáció felgyorsításában. A növények és rizoszférikus baktériumaik elsősorban a mérgező vegyszerek talajból és a közvetlen környezetükből való eltávolításában vesznek részt, csökkentik a szennyeződést a talajban olyan folyamatokon keresztül, mint a foszfor mobilizálás, nitrogénkötés és vasmegkötés.

  A fitoremediáció egy út a talajszennyezők kivonására (forrás: pixabay)

Számos tanulmány bizonyította már, hogy a mikrobák és a haszonnövények kölcsönhatásai kiemelkedő szerepet játszanak a kedvezőtlen tényezők és körülmények kivédésében. Például a nem optimális termőhelyhez való alkalmazkodásában, fennmaradásban és túlélésében, valamint a talaj ideális állapotát segítenek fenntartani, javítani, akár többszörös abiotikus stresszhatás esetén (aszály, sótartalom, UV-sugárzás, nehézfém-szennyeződés) esetén is. Ez a növény-mikróba kapcsolat a növények biokémiai, fiziológiai és molekuláris folyamataira is előnyös hatással van, a fent említett stresszorokkal szembeni ellenállóképességet támogatják.

A témában az elmúlt években is ígéretes eredmények születtek.A gyakorlati vizsgálatok eredményeiből merítkezve a Burkholderia baktérium nemzetség például fontos biológiai és metabolikus tulajdonságokkal rendelkezik, és az eddig eredmények alapján jól hasznosítható antagonizáló biokontroll szerként, talaj bioremediációja és növénynövekedést elősegítő célokra egyaránt. Bizonyos mikroorganizmusok a vas (III) oxidot (Fe3+ vas (II) oxiddá (Fe2+)  tudják alakítani, ami ebben a formában könnyen elérhetővé a növények számára, és betöltheti szerepét a különböző anyagcsere-funkciókban. Ezt az átalakulást szideroforok, baktériumok által szintetizált fehérjék kezelik, amelyek fémek széles skálájához tudnak kötődni, így fokozva azok rendelkezésre állását a növényi felvételhez. Egyes mikrobák kénsavat termelhetnek, amely feloldja a fémeket, így növelve a kén (S) biohasznosulását.

 A PGPG-k alkalmazása a növények stressztűrését javíthatja (forrás: pixabay)

A Larrea divaricata fémtűrő mikrobiomjaival kombinálva szennyezett talajokba való kijuttatása várhatóan támogatja a nehézfémek hozzáférhetőségének és diszperziójának csökkentésében, valamint javítja a talaj szerkezetét, szervesanyag-tartalmát és funkcionalitását, elérve a helyreállását. Az extrém, megváltozott tulajdonságú élőhelyek (erős, határértéken túli szennyezés) egyedülálló ökoszisztémaként jelennek meg a mikrobiális közösségek számára, így ezek mikrobiom közösségeinek helyreállítása is egy megoldásra váró feladat.  Ehhez a növényi mikrobiális közösségeinek zord körülmények között élő (pH, sótartalom, vízstressz/hiány, és szélsőséges hőmérséklet) törzsei forrásai annak a kutatási irányvonalnak, amelynek célja, hogy lehetővé tegye a növények szélsőséges élőhelyen való nevelését és lehetőséget biztosítson többek között a fitoremediációra is

A rizs, mint egy igen fontos élelmiszeripari növény  pozitív eredményeket mutat a PGPB (Plant Growth Promoting Bacteria) témában. A Bacillus, Pseudomonas, Enterobacter, Streptomyces törzsek nagyban segíthetik a rizsnövények egészségi állapotának javítását és fenntartását, de a Pseudomonas sp. a takarmánylucerna (Medicago sativa) fejlődésében is fontos szerepet játszik. A nehézfém-bányászati zagyok körüli Cu-szennyezett mezőgazdasági területeken termelt repce állományok esetében pedig azt mutatták, hogy a fémrezisztens PGPB növelte a repce biomasszáját és a növények teljes rézfelvételének mennyiségét.

A fitoremediáció és a PGPB alkalmazása megnövekedett sótartalmú talajok esetében is kiemelt szerephez juthat. A modellek alapján talajok sótartalma  erőteljesebben fog növekedni az elkövetkező években, ez pedig akadályozni fogja a mezőgazdasági termelést ami összefüggésben áll azzal, hogy a magas sokoncentráció drasztikusan befolyásolja a mikrobiális aktivitást is. A PGPB-nek különböző mechanizmusokkal támogatják a növények túlélését sós körülmények között, hatásukra például megemelkedhet cukortermelés, pigmentszám és aszkorbinsav mennyisége is . A sótűrő PGPB molekuláris mechanizmusaival kapcsolatos ismereteink a sóstressz enyhítésére még további kutatást igényelnek, de a sótűrő és halofil PGPB egy fenntartható megoldást nyújthat a szikes talajok termelékenységének javítására, és segíthet elérni az élelmezésbiztonsággal és az agrár-ökoszisztémák elsivatagosodásának megfékezésével kapcsolatos célkitűzéseket is.

 A talajok állapotának javítása és fennatartása a jövő egyik fontos feladata

Nem csupán a mikrobiális közösségek vizsgálata és kutatása zajlik, hanem olyan anyagoké is melyek alkalmasak lehetnek a PGPB alkalmazásának elősegítésére, támogatására is, így fokozva hatásukat, megakadályozva a talajból való eltűnésüket Ilyen anyagok például a kumarinok, melyeknövényi eredetű másodlagos metabolitok családjába tartoznak és  a fenilpropanoid útvonalon keresztül képződnek. Vasmobilizáló hatással rendelkeznek, melyeket a gyökérzet termel és választ ki. Ezen tulajdonságuk miatt a  vasfelvételben betöltött szerepük mellett tanulmányozták azt is, hogy képesek-e leküzdeni a fertőzéseket mind a növényi, mind az állati szervezetekben. Ennek oka az, hogy a kumarin hatásspektruma az antimikrobiális és vírusölőtől a véralvadásgátlón át  egészen a rákellenesig terjed. A kumarinon kívül az exogén szelént alkalmazása is vizsgálatok sorát indította el, ugyanis szelénben hiányos területeken a terméshozam növelése, a termésminőség és a stressztűrés javítása érdekében igen fontos a visszapótlása.

Emiatt a növény-talaj kapcsolatban történő szelén-specifikáció és átalakulás folyamatának pontos megismerése és megértése döntő fontosságú a mezőgazdasági termelés, sőt az emberi egészség szempontjából is. A melatonin kutatási eredményei is biztítóak, mivel különösen jól működik együtt a növényi PGPB kapcsolatok elősegítésében a biotikus és abiotikus stresszorokkal szemben, növelve a stressztűrő képességet. Ami a betakarítást illeti, a hangsúlyt a melatonin felezési idejére kell helyezni a gyümölcsökben és a vízmaradvány-kezelésekben.

A fitoremediáció és a PGPB alkalmazása az állati és növényi szervezetek számára fontos (forrás: pixabay)

A mikroorganizmusok alkalmazásának általános stratégiaként való elfogadása elősegíti a fenntarthatóbb és zöldebb megközelítést a növénygazdálkodási gyakorlatok tekintetében. Ebben az összefüggésben az elképzelések szerint a mikrobaoltások elkezdhetik felváltani a fitoremediációban alkalmazott egyéb gyakorlatokat, például szervetlen műtrágyákat, fitohormonokat és kelátképző anyagokat, és ennek következtében csökkennek a megfelelő költségek, a termesztés pedig fenntarthatóbbá tehető.
Ezt a fejlődést támogatva a kutatások új iránya, hogy újabb és újabb baktériumtörzsek felkutatása, amelyek alkalmassá válnak a PBPG-ként való használatra. A tudományos munkákban arról tesznek bizonyságot, hogy a következő időszakban számos új, akár meghökkentő eredménnyel is találkozhatunk, melyek nagy hatást gyakorolnak erre a tudományterületre. Ez az irány megerősíti azt, hogy számos talaj-növény kapcsolat alkalmas arra, hogy kiszűrje, lebontsa a talajba került szennyező vegyületeket. A téma kutatása tehát fontos és folyamatos – s a PGPB alkalmazásával és kutatásával utat teremthetünk egy fenntarthatóbb jövő kiépítésében.


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kisvarga Szilvia Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Növényvédőszer.hu / Horotán Katalin – Eszterházy Károly Katolikus Egyetem

Ezeket is olvasta már?

Növényvédelem csalinövényekkel

2024.04.29

A konyhakertben garázdálkodó kártevőknek - legyenek levéltetvek, lepkehernyók vagy bogarak - mind-mind léteznek természetes ellenségeik. Egyszerű a megoldás, ültessünk a konyhakert és díszkert megsegítésére csalinövényeket, csalogató növényeket, melyekkel kertünkbe hívhatjuk a ragadozó rovarokat. - írja a www.zoldpagony.com. A leghasznosabb, legtermészetesebb növények, közös vonásuk, hogy nemcsak hasznunkra vannak, hanem könnyen nevelhető, strapabíró fajok, így kezdő kertészkedők is bátran ültethetik őket....

Ilyen hatással van a hosszan tartó szárazság a szántóföldi kórokozókra

2024.04.19

Április közepén tovább folytatódott a koranyárias, a sokévi átlagnál jóval melegebb időjárás. Az ország nagy részének termését veszélyeztető szárazság csupán...

Már most érdemes védekezni a mezei pocok ellen

2024.02.28

Több vármegyében erősen elszaporodtak tél végére a mezei pockok. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a földhasználók figyelmét: kiemelten f...

Itt olvashatók a szántóföldi növényvédelmi tanácsok

2024.02.27

Dr. Aponyi Lajos legújabb szántóföldi növényvédelmi írásában a mostani enyhe időjárás fényében elemzi és előrejelzi a növényvédelemmel kapcsolatos fontos teend...

Kezdődhet a tavaszi lemosópermetezés

2024.02.22

Zsigó György növényorvos tanácsai. Megjött a tavasz! De volt egyáltalán tél? A fűtött épületekkel, falakkal védett házi kertekben különben sem lehet biztosan szám...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

MÉG TÖBB CIKKÜNK A TÉMÁBAN

Ezért fontos, hogy rezisztens fajtát válasszunk

2024.02.10

A legutóbbi paprika szezon sem múlt el különböző, a termelők életét megnehezítő és a növényeket megbetegítő kórokozók nélkül. Az elmúlt évek enyhe telei sajno...

A taplógomba megjelenése végzetes a fákra nézve

2024.02.03

Zsigó György növényorvos tanácsai. Mi a közös bizonyos rovarok, a különböző mechanikai sérülések, a macska kaparása, vagy akár a damilos fűnyíró között? Mindeg...

Aszály, sok csapadék - hogyan gazdálkodjunk rekordok idején?

2024.02.03

Dr. Hetesi Zsolt egyetemi docens előadásában értékelte a szélsőséges időjárási körülményekkel járó problémákat és lehetséges megoldási javaslatokat vezetett fe...

Ez jelenti a legnagyobb veszélyt a gyümölcsösökben

2024.01.29

Közelednek a tavaszi fagyok. A hazai gyümölcstermesztők szerint a legnagyobb károkat az ültetvényekben ezek okozzák és ilyenkor átlagosan a termés 30 százalékát teszi...

Itt a megoldás az áttelelő rovarok gyérítésére

2024.01.28

Zsigó György növényorvos tanácsai. Egyre kevésbé bízhatunk a telek károsító, gyérítő hatásában. Ha enyhe a tél, mindig felvetődik az áttelelő rovarok, atkák é...

Pókok a kertben: jó hír kertészeknek és kutatóknak

2024.01.23

A pókok kiváló indikátorai egy-egy élőhely állapotának: a pókfajok nagy száma a biológiai sokféleség magas szintjére enged következtetni....

Mi okozza a gyümölcsfák daganatos kinövéseit?

2024.01.21

Zsigó György növényorvos tanácsai. Gyakori a sejtburjánzás a növényeken, például az akácfán, ezért fontos, hogy világosan megkülönböztessük a növényeken látha...

Alattomos pusztítást végeznek a farontók

2024.01.14

A nagy fakopáncs jellemzően kúszó és kopácsoló harkály. A szúfélék után kutatva egész törzseket kérgez le, a rovarlárvákat féregszerű, a hegyén szaru nemű és ...

Ez a kártevő veszélyes a szobanövényekre

2024.01.02

A gombalegyek elsősorban a gombatermesztőknek okoznak gondot, ám a tőzeglegyekkel mi is találkozhatunk, amikor egy szép növényt - például egy amarilliszt, vagy egy hajtat...

Ilyenkor is fertőz a szelídgesztenye gubacsdarázs

2023.12.27

Zsigó György növényorvos tanácsai. A mediterrán kártevők egyre-másra meghonosodnak hazánkban. Ennek az a magyarázata, hogy olyan enyhék a telek, hogy a behurcolt kárte...

Ne féljünk tőlük: ezt teszik a pókok a kertben

2023.12.22

Talán nem meglepő, hogy kertünk a növények mellett számos más élőlény számára is élőhelyül szolgál, és kertművelési szokásaink nyomán mi is formálói vagyunk ...

Fókuszban a sárgarépa innovatív és hatékony gyomirtása

2023.12.04

A sárgarépa esetében is fontos az időről időre jelentkező kihívásokra reagálva, az innovatív és hatékony megoldások keresése. Erre fókuszálva a jelenlegi nehézsé...

Jöhet a testre szabott növényvédelem a szőlőültetvényeken

2023.12.03

A Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) által végzett átfogó vizsgálatok eredményeként hamarosan egyedi, a szőlőültetvények sajátosságaihoz igazított növényvédelmet...

Ezekkel a módszerekkel maradnak távol a vadak a kertből

2023.11.29

Zsigó György növényorvos tanácsai. A vadak éves szinten 2,3 milliárd forintos kárt okoznak, ezeknek a nagy része a szántóföldön történik. A legjobb példa erre a vad...

Ezek a vírusos betegségek veszélyeztetik a gabonát

2023.11.09

A kalászos gabonákon előforduló vírusok szinte mindegyikéről kijelenthető, hogy a megfertőződés időszakában még semmiféle tünet sem utal a fertőzés tényére, a v...

Ezért távolítsuk el a kertből a beteg növénymaradványokat

2023.11.06

Zsigó György növényorvos tanácsai. Egyre többen hagyják el az őszi ásást és a letermett zöldségfélék otthagyott szármaradványai közé vetnek, palántáznak a köv...

Magyar fejlesztés segít az ázsiai lódarázs terjedésének lassításában

2023.10.20

Az agrárszakma és a nagyközönség aggodalmát is felkeltette az a tény, hogy idén nyáron első ízben figyelték meg Magyarországon az invazív ázsiai lódarázs egyedeit....

Kemény ellenfélnek számít továbbra is a lisztharmat

2023.10.19

Zsigó György növényorvos tanácsai. Lassan véget ér a növényvédősök munkája. Sokan a tárolási betegségek elleni zárópermetezésnél és a vesszők, rügyek lombtr...

Ezt teszi a földeken az elszaporodó mezei pocok

2023.10.18

Az elmúlt időszakban több tényező is kedvezett a rágcsálók elszaporodásának. A hosszú ősz, az enyhe, száraz, csapadékszegény tél és a korai tavaszodás is kedvező...

Ősszel is károsít a selyemfényű puszpángmoly

2023.10.10

Zsigó György növényorvos tanácsai. A selyemfényű puszpángmoly még most is támad. A petékből kikelnek a lárvák és alattomosan rágják a leveleket a bokrok belsejébe...

Csak egy hideg tél végezhet az ázsiai imádkozó sáskával

2023.10.09

Már az ország minden részén megjelent az óriási méretű ázsiai imádkozó sáska, amely a korábban megismert példányokhoz képest akár kétszer akkora méretűre is ké...

Ezért nem érik be a szeder és a málna termése

2023.09.23

Zsigó György növényorvos tanácsai. A szeder gubacsatka okozhat olyan tüneteket, amelyek hasonlítanak a klímaváltozás miatti elváltozásokra, mind a szeder, mind a málna...

Így küzdhetünk sikeresen a poloskával szemben

2023.09.12

Még a kertekben is károsítanak, de már a lakásokban is megjelentek a poloskák. Úgy tűnik, hogy jelenleg nyerésre állnak velünk szemben. A legfőbb gond az, hogy az éré...

A tuják évei végleg meg vannak számlálva

2023.09.11

Zsigó György növényorvos tanácsai. Tehetetlenül, ezért szomorúan írok a pusztuló örökzöldekről, most elsősorban a néhány hónap alatt kiszáradó lucfenyőkről. T...

Csak a megelőzés segít a kórokozó gomba ellen

2023.08.28

Zsigó György növényorvos tanácsai. A kánikulai forróság eddig nem kedvezett a gombák terjedésének, azonban a folyamatos esőktől, a magas párában és az alacsonyabb h...

Kerüljük a túlzásba vitt öntözést, trágyázást

2023.08.15

Zsigó György növényorvos figyelmeztet: felmelegedett növények levelén a slag hideg vize önmagában is perzselhet. Párás, borult napok után, vagy a sövények visszametsz...

A monília minden érő gyümölcsöt támad

2023.08.09

Zsigó György növényorvos tanácsai. Már a „változékony időjárás” kifejezés is túlságosan enyhe az elmúlt hetek és napok szélsőséges időjárásának a jellemz...

Ezek a dióburok-fúrólégy gyenge pontjai

2023.07.26

Zsigó György növényorvos tanácsai. A nyugati dióburok-fúrólégy megjelenése előtt talán az almatermésűek tűzelhalása, majd az amerikai lepkekabócák terjedése okoz...

Peronoszpóra, varasodás: ezt kell tenni ellenük

2023.07.12

Zsigó György növényorvos szerint továbbra is résen kell lennünk. Az almatermés varasodása, a permetezetlen szőlő levelének és fürtjének peronoszpóra fertőzése má...

Nehéz megszabadulni ettől a molytetűtől

2023.07.10

Zsigó György növényorvos tanácsai. A liszteske, vagy más néven az üvegházi molytetű hihetetlenül elszaporodott, olyannyira, hogy vannak olyan gazdálkodók, akik már ne...

Ez a gomba fertőzi a gyepet és a szedret

2023.06.29

Zsigó György növényorvos tanácsai. A meleg, csapadékos időjárás miatt továbbra is a gombákra és a baktériumokra kell a leginkább figyelnünk. A rozsdagombáknak kül...

Veszélyben a meggy! A cseresznyelégy támadja

2023.06.25

Zsigó György növényorvos tanácsai. Két cseresznyelégy faj is károsít: az egyik az őshonos európai cseresznyelégy, a másik pedig az amerikai földrészről ideérkezett...

A növényeket is lehet napolajjal védeni

2023.06.19

Zsigó György növényorvos tanácsai. Húsz éve sokan azért hoztak létre több hektáros dióültetvényeket, mert a korábbi évek alapján úgy gondolták, hogy a fákat nem...

Így akadályozható meg a gombafertőzés terjedése

2023.06.12

Zsigó György növényorvos tanácsai. A peronoszpóra mellett a szürkepenészre (botritiszre) is gondolniuk kell azoknak a kertészeknek, akiknek fogékony fajtáik vannak és m...

Rajzik a gyümölcsmoly és a cseresznyelégy

2023.06.05

Zsigó György növényorvos tanácsai. Erős invázióval támadnak a levéltetvek minden növényünkön, már a kajszin is. Egy díszcserje mézharmatos levelét június elsejé...

Harlekin katica: veszélyes, de közben nagy segítség is

2023.06.02

Zsigó György növényorvos tanácsai. A levéltetvek természetes ellenségei a katicabogarak. A bodzán is előforduló kártevő közül a legjelentősebbek a levéltetvek, mel...

Ez a gomba fertőzi a cseresznyét és a meggyet

2023.05.26

Zsigó György növényorvos tanácsai. Az Óbudai Megfigyelőkert kajsziján, a termésen és a leveleken is megjelentek a ventúriás varasodásnak, a levéllyukacsosodást okoz...

Így pótolható az elmaradt permetezés

2023.05.22

Zsigó György növényorvos tanácsai. Már tűkön ültek a növényvédősök a szőlőültetvényekben is, kezdték volna a permetezéseket, de esett az eső. Ahol most be tudn...

Így védekezzünk a lótücsök ellen

2023.05.21

Zsigó György növényorvos tanácsai. Nehéz ellenfélnek számít a lótetű, de kitartással nem lehetetlen az ellene való védekezés. Ezekben a napokban a burgonyatermeszté...

A rozsdagomba itt van, a varasodás közeledik

2023.05.17

Zsigó György növényorvos tanácsai. A csapadék jó hír a növényeinknek, de a kórokozó gombáknak is. Abban a kertben, ahol fogékony növények vannak és a kertész bizt...

Lisztharmat és varasodás: permetezés indul

2023.05.15

Zsigó György növényorvos tanácsai. Az időjósok szerint május közepe csapadékos lesz. Aki el tud csípni egy száraznak ígérkező fél napot és a gombabetegségekre ér...

Tafrina és monília: így védekezzünk ellenük

2023.05.08

Zsigó György növényorvos tanácsai. Az előző hetekben is esett, esegetett. A kórokozó gombák terjedéséhez ez a nedvesség épp elég, volt továbbra is veszélyt jelente...

Veszélyes lehet a túlzott fahamu adagolása

2023.05.02

Zsigó György növényorvos tanácsai. A színtiszta fahamu hasznos lehet a növényeinknek, de nem árt tudni, melyik növény esetében érdemes, s melyiknél nem ajánlott a ha...

Berobbanhat a gombás fertőzés országszerte

2023.04.06

Zsigó György növényorvos tanácsai. „Gombásan” indul a 2023. év, írtam az előző felhívásban. Az előző hét alapján úgy tűnik, hogy így is folytatódik. A hideg...

Vértetű: kemény ellenfél, de kitartással legyőzhető

2023.04.01

Megfelelő alany kiválasztás, metszésmód, utána pedig jöhet a vegyszeres növényvédelem. Ezt tanácsolja vértetű ellen Zsigó György növényorvos. ...

Tafrina: így akadályozható meg a terjedése

2023.03.30

Zsigó György növényorvos tanácsai. A legtöbb őszibarack és nektarin fajtánál koratavasszal gondolnunk kell a tafrina gombára, arra a kórokozóra, mely akár teljes lomb...

Jó meggytermés: ezt kell most megtenni érte

2023.03.20

Zsigó György növényorvos tanácsai. Virágzik a kajszi is! Sürgősen írnom kell a virágfertőző moníliáról, ami a meggynél de a kajsziban is komoly károkat okozhat. Mo...

Mikor érdemes csávázott vetőmagot vásárolni?

2023.03.16

Zsigó György növényorvos tanácsai. A csávázás egy igen modern környezetkímélő eljárás. Azért csávázunk, hogy a fiatal csíranövény védve legyen ebben a nagyon k...

Kíméletlen ellenfél támad a sárgarépára

2023.03.10

Zsigó György növényorvos tanácsai. Törpe répabogár és lisztes répabarkó. Mindegyik képes túlélni a telet és utána bármikor elkezdheti a károsítást. Az utóbbi b...

Itt a megoldás: három szer védi meg a fáinkat

2023.03.04

Zsigó György növényorvos tanácsai. Mindig célirányosan, az adott kártevők ellen hatékony szert válasszuk a lemosó permetezésnél. A múlt századi kertészekhez képes...

A növények egészségét a talajban alapozzuk meg

2022.11.24

Zsigó György növényorvos tanácsai. A legtöbb kertben már víztelenítették a permetezőgépeket, véget ért a növényvédelmi szezon. Ne feledjék el, hogy a betárolt gy...

A kerti metszés szabályai télen és fagyban

2022.11.22

Kiskertben, hobbikertben érdemes megvárni a téli fagyok elmúltát és csak azután nekiállni a metszésnek, hogy már tisztában vagyunk az az évi fagykárokkal és ehhez iga...

A komposztálás olcsóbb, mint a trágyázás

2022.10.20

Zsigó György növényorvos tanácsai 19. A hidegtől felgyorsul a lombhullás, készülhetünk az őszi lemosó permetezésre. A készítményekben és a technológiában sem tud...

Mindenki a saját lisztharmatáért a felelős

2022.09.29

Zsigó György növényorvos tanácsai 18. Sok tanulsággal szolgált ez az év is, gondoljunk csak a lisztharmatokra. Az idei forró aszályban is életben maradtak, szaporodtak, ...

Lombtrágyával még lehet pótolni a tápelemeket

2022.09.21

Zsigó György növényorvos tanácsai 17. A gyümölcsök, zöldségek zömét leszüreteltük, lassan véget érnek a növényvédelmi munkák. A beteg növényi részek eltávol...

Már indokolttá vált a lemosó permetezés

2022.09.14

Zsigó György növényorvos tanácsai 16. Azt hittem, hogy az idei évre már elfelejthetjük a kórokozó gombákat. Azonban a csapadék és a nyárvégi meleg beindította a fer...

Eljött a szürkepenész (botritisz) ideje

2022.08.26

Zsigó György növényorvos tanácsai 15. Úgy tűnik, hogy az idén István napja után beigazolódott a népi megfigyelés. Az országban mindenhol esett valamennyi eső és hű...

Öntözés nélkül továbbra sem megy

2022.08.07

Zsigó György növényorvos tanácsai 14. Az OMSZ augusztus 5-i aszálytérképe magáért beszél, csak a zöld színnel jelölt országrészekben nincs aszály. Sajnos a folytat...

Hajnali pára elegendő a lisztharmat terjedéséhez

2022.07.25

Zsigó György növényorvos tanácsai 13. Aszály ás kánikula sújtja a magyar mezőgazdaságot, a magyar kerteket. A kórokozók (gombák, baktériumok) többségének túl sz...

A csapadék megőrzése

2022.06.09

Első tanácsunk a csapadék megőrzésről, azon belül is a talaj lezárásról szól....

Műtrágya választás

2022.06.08

Műtrágya választás...

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.