Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.04.27
novenyvedoszer.hu

Aszály, sok csapadék - hogyan gazdálkodjunk rekordok idején?

2024.02.03

Dr. Hetesi Zsolt egyetemi docens előadásában értékelte a szélsőséges időjárási körülményekkel járó problémákat és lehetséges megoldási javaslatokat vezetett fel a gyakorló gazdálkodók számára az Agrárvezetői Konferencián, melyről a novenyvedoszer.hu a következőképpen számolt be.


 
Statisztikai adatok és időjárási adatsorok vizsgálatakor a következő megdöbbentő adatra hívta fel a figyelmet az előadó:
 
-A 2022-es évben a sok évi átlaghoz képest országszerte 20-30%-os csapadékhiány volt, de voltak olyan területek, ahol 40%. 2023-as évben viszont voltak olyan területek ahol 50%-al meghaladta a csapadék a sok évi átlagot. Statisztikailag szignifikánsan megnőtt a hosszú csapadékmentes periódusok száma -hangoztatta.
 
Időjárásunk a jövőben 2-3 hetes átlagtól eltérő periódusokkal lesz jellemezhető. 2-3 hétig hidegebb lesz a megszokottnál, aztán 2-3 hétig melegebb lesz a megszokottnál.
 
Milyen a talajszerkezet, melyen gazdálkodunk?
A számunkra elérhető kb. 50-70 cm mélység az “A réteg”. Ezért ennek a rétegnek a szerves anyag ellátottsága, szerkezete, a talajban lévő pólustelep átlagos és statisztikai méretezése, a benne lévő élő anyag (baktériumok, gombák) mennyisége fogja megszabni, hogy a növény jól érzi -e magát vagy nem. Ha a földet mint egy gömböt kiterítjük, akkor elmondható, hogy a  mérsékelt égöv az, amely olyan talajokkal rendelkezik, melyeken hosszú távon lehet gazdaságos termelést folytatni.
 
Ha a talajt nem bolygatjuk, akkor minél inkább megyünk előre az időben, kialakul a  zárótársulás, annál nagyobb lesz a gombák tömege a talajban a baktériumok számához képest. A kívánatos egyensúly ahhoz, hogy a növény jól érezze magát, az, hogy ez az arány gombák felé tolódik el.

A talajok összetétele meghatározza - milyen típusú lesz a talaj vízgazdálkodása, hogyan tudom művelni - hogy a talajban mennyi az apró granulátumoknak és a nagyobb daraboknak a száma.
 
Legszerencsésebb talajtípus a vályog talaj, melyben relatíve kevés a homok és kevés az agyag is. A vályogtalajok részecskemérete átmenet a nagyon kicsi és nagyon nagy között, vízmegtartó képessége relatíve a legnagyobb abban a tartományban, amit kapilláris víznek hívunk, ez a gyökerek számára elérhető. Az a cél, hogy a talajunk ilyen legyen.
 
Talajéltetés
 A talajaink szerves anyag tartalma drasztikusan és látványosan csökken. Egy erdő talaj 7-8% szerves anyag tartalommal bír, egy öntéstalaj tud 10-12% is lenni, egy gépesített művelés esetén 2,3 % a szerves anyag tartalma. A mérések azt mutatják, hogy a szerves anyag tartalom a művelés elkezdésével rögtön csökken. Ha viszünk vissza szerves anyagot, pl. Trágyát az csak akkor tud humusszá válni, ha vannak élőlények melyek feldolgozzák. Ha az élőlényeket minden szántással elűzöm onnan, akkor a szerves anyag feldolgozatlan lesz.
 
Az előadó lehetséges megoldásként a szántás nélküli talajművelést emelte ki, amely elősegíti a talaj kedvező tulajdonságainak növekedését (szervesanyas-tartalom, vízmegtartó-képesség, tápanyag-feltáródás).


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kommunikáció

Ezeket is olvasta már?

Ilyen hatással van a hosszan tartó szárazság a szántóföldi kórokozókra

2024.04.19

Április közepén tovább folytatódott a koranyárias, a sokévi átlagnál jóval melegebb időjárás. Az ország nagy részének termését veszélyeztető szárazság csupán a nyugati tájakat kerüli el, másutt a talaj felső rétege teljesen kiszáradt. Áztató esőre igencsak szükség lenne, mert időszerű a napraforgó és a kukorica vetése. Az őszi kalászosok közül az árpa kalászol, a búza pedig zászlósleveles fenológiai állapotban van, a szárnövekedés mindkét növénynél mérsékelt. - írja legújabb szántóföldi előrejelzésében dr. Aponyi Lajos....

Már most érdemes védekezni a mezei pocok ellen

2024.02.28

Több vármegyében erősen elszaporodtak tél végére a mezei pockok. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a földhasználók figyelmét: kiemelten f...

Itt olvashatók a szántóföldi növényvédelmi tanácsok

2024.02.27

Dr. Aponyi Lajos legújabb szántóföldi növényvédelmi írásában a mostani enyhe időjárás fényében elemzi és előrejelzi a növényvédelemmel kapcsolatos fontos teend...

Kezdődhet a tavaszi lemosópermetezés

2024.02.22

Zsigó György növényorvos tanácsai. Megjött a tavasz! De volt egyáltalán tél? A fűtött épületekkel, falakkal védett házi kertekben különben sem lehet biztosan szám...

Hamarosan készülhetünk a lemosópermetezéshez

2024.02.19

Zsigó György növényorvos tanácsai. A Kárpát medencében aszályos, forró nyarakat, enyhe teleket és fagyos tavaszokat jósolnak a meteorológusok az elkövetkező évekre....

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.