Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.01
novenyvedoszer.hu

Itt olvashatók a szántóföldi növényvédelmi tanácsok

2024.02.27

Dr. Aponyi Lajos legújabb szántóföldi növényvédelmi írásában a mostani enyhe időjárás fényében elemzi és előrejelzi a növényvédelemmel kapcsolatos fontos teendőket, továbbá kitér a mezei pocok invázió aggasztó helyzetére.  

 

Február utolsó dekádjában folytatódott az ilyenkor megszokottól több fokkal melegebb időjárás. Éjszakánként ugyan fagypont körüliek a hőértékek, de nappal jellemzően 10-15 C0 a levegő hőmérséklete. A talajok nedvességtartalma megközelíti a telítettségi állapotot, a talajvízszint pedig a tavaly tavaszi szintnél jóval magasabb, így van tartalék a tavaszi-nyár eleji növényfejlődéshez. A talajmunkát még nem érdemes erőltetni, mert „nyers a talaj, bár vannak gazdák, akik vetettek kora tavaszi kalászosokat. Már a „nitrát direktiva” szerint is kijuttatható az első nitrogén fejtrágya adag, így ez most a legfontosabb tápanyag pótlási teendő, mert az őszi árpa, a búza és a káposztarepce szemmel láthatóan is igényli a talajból már igencsak hiányzó tápelemet.

Az őszi árpa és búza vetések növénykórtani állapotában egy hét alatt alig történt változás, a jobbára csapadékmentes időjárás és a jelenlegi hőmérséklet a kórokozók terjedését nem segítette. A határszemlék alkalmával a most növekedő fiatal levélkék egészségi állapotát kísérjük figyelemmel.

A hőmérséklet folyamatos emelkedése miatt a vírusvektor levéltetű fajok és kabócák ismét aktivizálódni fognak, várható a tavaszi első kolóniák kialakulása is.

A kukorica és napraforgó talajok talajlakó kártevő létszámviszonyait már most feltérképezhetjük, mert megkezdődött a drótférgek és a cserebogár pajorok vándorlása a talajok felső rétegébe. Hatékonyan csak megbízható létszámviszonyok esetében tudunk tervezni és védekezni a talajlakó kártevők ellen.

Az országos mezei pocok helyzetben radikális változás nem történt. Néhány körzetben csökkent ugyan a fertőzés, de a jelenlegi létszámviszonyok most is a veszélyességi küszöbérték többszörösét teszik ki. Aggasztó több évelő pillangós tábla állapota, de sok a teljességgel „kilyuggatott” árpa, búza és repce vetés is, aminek újravetés lesz a vége napraforgóval vagy kukoricával. Sok ugyan a ragadozó madár, de nem tudják eredménnyel felvenni a harcot a mezei pocokkal.
Forrás: www.magyarnovenyorvos.hu

 

 

Ezeket is olvasta már?

Gyümölcskártevők aktuális rajzási adatai, adatok frissítve 2024.04.30.

2024.05.01

Megjelent a legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések....

Fokozódik a sárgarozsda terjedése a kalászosokban

2024.05.01

A korábbi hideg és száraz időjárás miatt sokáig stagnált a kalászos gabonaféléken fertőző sárgarozsda terjedése, most a kártétel járványszerű megerősödésér...

Egy özönvízszerű csapadék nem oldja meg a gondokat

2024.05.01

Bár az elmúlt néhány napban jutott csapadék az Alföldre is, egyáltalán nem orvosolta a krónikus vízhiányt. Mindenütt az esőt várják és azt, hogy kihirdessék a tart...

Shady Girl kúpvirág, a MATE új hivatalos fajtája

2024.04.30

Több éves kutató és nemesítői munka eredményeként CPVO oltalom alá került a MATE Tájépítészeti, Településfejlesztési és Díszkertészeti Intézet Dísznövényter...

Búzatermés: az aszály miatt gyenge hozamokra számítanak a gazdálkodók

2024.04.30

Már biztos, hogy a csapadékhiány miatt az előzetesen reméltnél kevesebb gabonát takaríthatnak be a gazdálkodók. Sokan most legalább a búzatermés minőségét próbálj...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.