Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.04.29
novenyvedoszer.hu

Indul a medvehagyma szezon

2024.03.04

Idén a szokásosnál jóval korábban bújt elő az erdőkben a medvehagyma, melyet elsősorban jellegzetes fokhagymás íze miatt fogyasztunk, ám emellett bizonyítottan kiváló gyógyhatású növény.

Szedésénél azonban mértéktartónak kell lennünk, ugyanis saját fogyasztásra, naponta legfeljebb 2 kg mennyiségben szabad gyűjteni az állami erdőkben, melyek nem minősülnek természetvédelmi területnek. Ha pedig valaki árusítás céljából szeretné szedni, ahhoz mindenképpen engedély kell, vagy a terület tulajdonosától, vagy állami erdő esetében a területet kezelő erdészet állítja ki ehhez az engedélyt - figyelmeztet a NÉBIH.


Akár saját részre, akár kereskedelmi célra gyűjtjük a medvehagymát, tanácsos azt a szezon elejére időzíteni, amikor még nem bújtak elő a gyöngyvirág hasonló küllemű, ám mérgező levelei. A két erdei növényt legegyszerűbben a levél dörzsölésével lehet megkülönböztetni, ugyanis csak a medvehagyma levelének vagy jellegzetes hagymaszaga.

 

Kívül belül egészség

 

A medvehagymát elsősorban íze miatt fogyasztjuk, sokoldalúan felhasználható ételekben, sőt italokban egyaránt. Ami viszont a legfontosabb, hogy nagyon sok gyógyhatása van. A népi orvoslás a medvehagymát a hurutos megbetegedések megelőzésére, enyhítésére és emésztési panaszok kezelésére alkalmazta elsősorban. Vagyis a tél végén, tavaszi elején gyakran kialakuló felső légúti betegségekre bátran használhatjuk, ilyenkor jól jön az is, hogy természetes antibiotikum, tartalmaz ásványi anyagokat és vitaminokat is.

A tudományos megfigyelések viszont kimutatták, hogy ennél sokrétűbb a medvehagyma gyógyereje. Vérnyomáscsökkentő hatású, lassítja a koleszterin lerakódások kialakulását az érfalban, javítja a végtagok keringését.

A hagyma rendszeres fogyasztása a koleszterinszint csökkentésének és így számos szív-érrendszeri megbetegedés megelőzésének természetes gyógymódja.

Véralvadásgátló szerekkel történő együttszedése viszont nem javasolt, mert a vérzés létrejöttének kockázata fokozódhat.

Népi megfigyelés, hogy a hagyma bőrön történő külsődleges használata (borogatásként, lemosásként) jótékony hatású egyes gombás fertőzések kezelésében. Érzékeny bőrűek azonban fokozott óvatossággal alkalmazzák, mivel bőrgyulladást, bőrkiütést, bőrpírt okozhat. 



Mi készülhet belőle?

Kedvelt a medvehagymás olasz szósz, a pesto is, amit tésztára öntve egytálételként ehetünk, egészséges, laktató ebéd lesz belőle. Sokszor készítenek belőle levest, főzeléket, sőt ihatjuk is a medvehagymát, bor és tea formájában, előbbinél a friss levelet fehérborral forralják össze, a teát pedig szárított változatból készítik, köhögésnél szinte azonnal segít, szünteti a torokfájást, enyhíti a nátha tüneteit. - olvasható a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács oldalán.

Ezeket is olvasta már?

Földigiliszták szerepe a növényvédelemben

2024.04.29

Az ÖMKi legújabb kiadványából - Földigiliszták az egészséges talaj hírnökei - a gazdálkodók megismerhetik, hogy a különböző mezőgazdasági gyakorlatok, mint a talajművelés, a tápanyagutánpótlás és a növényvédelem, milyen hatással vannak ezekre a fontos élőlényekre. Cikkünkben kiemelten a földigiliszták növényvédelmi szerepét foglaljuk össze a tanulmányban leírtak szerint....

Növényvédelem csalinövényekkel

2024.04.29

A konyhakertben garázdálkodó kártevőknek - legyenek levéltetvek, lepkehernyók vagy bogarak - mind-mind léteznek természetes ellenségeik. Egyszerű a megoldás, ültessü...

Ezért érdemes batáta termesztésével foglalkozni

2024.04.29

Batáta, vagy burgonya? Sok termelő és fogyasztó teszi fel ezt a kérdést az utóbbi időben. Előbbiek szívesen áttérnének a batátára, és adnák fel végleg a burgonyá...

Gubacsatkák támadják a fákat, hogyan védekezzünk ellenük

2024.04.27

A gubacsatkák növényi nedvekkel táplálkozó kártevők, amelyek a fajra jellemző elváltozásokat okoznak a gazdanövényeiken. Egyes fajaik a károsítás nyomán képződö...

Nem veszélyezteti az import a hazai dísznövények forgalmát

2024.04.27

Ha erkély, akkor muskátli. Korábban szinte csak ezt a bevált virágot ültették a balkonládákba, de ma már óriási választékkal készülnek a kertészetek, mert nagyon m...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.