Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.15

FMC-Agro: a változó körülményekhez való alkalmazkodás a legfontosabb II.

2024.01.28

Kovács Gyula, az FMC-Agro Hungary Kft. ügyvezető igazgatója a hírportálunknak adott interjújának második részében a hatékony védekezésről is beszélt munkatársunknak.

Az egyik legfontosabb gabonaféle – a kukorica
NSZ.: Az egyik legfontosabb hazai gabonaféle, a kukorica. Hogyan lehet a kukorica gyomirtásában rugalmasan alkalmazkodni a változó viszonyokhoz, és ez miért szükséges a hatékonyabb gazdálkodáshoz?
 
K.Gy.: A múlt évi kukorica gyomirtásra visszagondolva az időjárás nagyban nehezítette a hatékony védekezést. Az ország egyes területein eltérőek voltak a körülmények, például a dunántúli tájegységben egy kifejezetten csapadékos áprilisi és májusi időszakkal szembesültünk. A csapadékon túl a májusban érkezett hideg idő is jelentős problémát okozott a gyomirtások kivitelezésben.
 
Az időben elvégzett alapgyomirtások megfelelő mennyiségű bemosó csapadékot kaptak és a hatékonyság is kielégítőnek volt mondható. Bizonyos esetekben az évelő gyomok később problémát okoztak, így felülkezeléseket kellett végezni. Ez leginkább a mezei acattal és fenyércirokkal fertőzött területeken fordult elő.
        
Azokon a területeken, ahol kizárólag alapgyomirtásra terveztek, a csapadékos idő miatt több esetben nem volt lehetőség a preemergens készítményeket kijuttatni, így ott is maradt a posztemergens megoldás. A kukorica a csapadékos időnek köszönhetően gyorsan megerősödött, de ezzel egyidőben a gyomnövények növekedése is zavartalan volt. Így 2023-ban jelentősen felértékelődtek azok a gyomirtó szerek, amelyek markáns talajhatással is rendelkeznek, hiszen a folyamatosan érkező csapadék miatt a gyomok zavartalanul csírázhattak egész évben.

A Tiszántúlon is hasonló helyzettel találkozhattunk, mint a Dunántúlon. Az érdemi csapadék szerencsére ott is megérkezett, igaz egy kicsit később, mint az ország másik részére. A gyomnövények így egyszerre és nagy számban jelentek meg, ezért fontos volt a gyomkonkurencia mielőbbi kikapcsolása. A csapadékviszonyokat és a gyomosodást tekintve itt a posztemergens kezelések sikerültek jobban, azon belül is a korai kezelések. Nagyon sok helyen találkozhattunk megkésett kezeléssel, túlfejlett gyomnövényekkel, valamint újra gyomosodással a csapadék és a tartamhatás nélküli gyomirtó szerek használata miatt.
 
A változatos körülmények miatt nagy nyomás nehezedett a gazdálkodókra, hogy megfelelő készítményt válasszanak a gyomirtáshoz. A felvásárlási árak csökkenése miatti ár-érték arányban mindenképpen jó döntést kellett hozniuk, továbbá figyelembe kellett már venni a terbutilazin-rendeletet is.
 

Az FMC-Agro portfóliójából kiemelném a Diniro® Flex technológiát, amely terbutilazinmentes gyomirtószer-csomagként mutatkozott be 2023-ban. A csomag nagy hatékonysággal irtja a magról kelő és az évelő gyomnövényeket is. Egyszikű gyomok esetében példátlan hatékonyságot láttunk még a túlfejlett kakaslábfüveken is. Az ajánlatunk fontos készítménye továbbra is a Diniro® Gold kukoricagyomirtó csomagunk, mely több mint 5 éve elérhető és nagy elégedettséggel használják a termelők komplex gyomproblémák esetén is.
 
Fontos a hatékony védekezés
NSZ.: Miként lehet a kukoricamoly és gyapottok bagolylepke ellen védekezni, hogyan lehet a jelentősebb termésmennyiség-kiesést megelőzni?
 
K.Gy.: Mindkét károsító ellen működtet az FMC-Agro rajzásmegfigyelő rendszert. Az Arc™ farm intelligence applikáció segít az egyes kártevők rajzásának megfigyelésében., nyomon követésében. A rajzáscsúcs után 4-6 nappal (időjárástól függően) a kikelt lárvák láthatóvá válnak, a tömeges kelést követően pedig esedékessé válik a védekezés. A program segítségével megfelelő időzítéssel elvégzett Coragen® rovarölő szeres védekezés (ez takarmánykukorica esetén általában július első dekádja) már egy alommal történő alkalmazás esetén is segít egészségesen tartani állományunkat. Segítségével minimálisra csökkenthető mind a mennyiségi, mind a minőségi kártétel.
 
NSZ.: Mi az a kártételi küszöbérték?

K.Gy.: A „Kártételi küszöb” egyben gazdasági küszöb is, amit a kukorica várható termésmennyisége és átvételi ára határoz meg. Különbséget kell tenni csemege- vagy takarmánykukorica esetében és nem mindegy, hogy a kukoricamoly első vagy második nemzedékéről van szó.

Csemegekukoricánál az átvételi szerződések kártevőmentességet írnak elő, így ott program szerint kell védekezni a kukorica fenológiájához igazítva a fertőzés mértékétől függetlenül.
Takarmánykukoricánál a fertőzés erősségét és a nemzedék megjelenését kell alapul venni. A kukoricamoly első nemzedékének kártétele a szár rágásában mutatkozik meg, hiszen a szárban bábozódik, azt legyengíti és a növény tápanyagcsatornáit károsítja. Így kártétele leginkább mennyiségi jellegű. A második nemzedék a csöveket rágja ugyanúgy, ahogy a gyapottok-bagolylepke hernyója is (bármelyik nemzedéke jelenléte esetében), ami minőségi kártételt jelent, közvetlen összefüggésben állhat a kukorica toxinfertőzések kialakulásával.

Takarmánykukoricánál a védekezés eldöntéséhez elsődlegesen a kukoricamolyt érdemes figyelni, annak is az első nemzedékét (mennyiségi károkozás miatt). Ugyanekkor a gyapottok-bagolylepke első betelepülő nemzedéke is megjelenik, amire érdemes figyelni, annak minőségi kártétele okán.

Kisebb termésszint esetén a károsítók (főleg kukoricamoly mennyiségi kártételével) ugyanakkora termés elfogyasztása esetén értelem szerint arányaiban nagyobb mennyiségvesztést képesek előidézni, így ebben az esetben még fontosabb a védekezés elvégzése. Például 30%-os fertőzött tőállomány esetén előidézett termésvesztés kb. 500 kg, nem mindegy, hogy egy ilyen kár 5 vagy 12 tonnás termésszint mellett történik meg. A másik tényező az ár, hiszen a szer és kijuttatás költségével szemben a megmentett termés értéke van. Amennyiben magas a kukorica ára, az alacsonyabb megmentett termésmennyiség is fedezi a költséget. Mindezek eredményeképpen a védekezési küszöb egy dinamikusan változó szám, melynek mértéke a 15-25 százalékon ingadozik.

A nem hatékony védekezés a legdrágább
NSZ.: Drága-e a rovarvédelem a gazdálkodóknak a kukoricatermesztés során?

K.Gy.: Az a védekezés drága, ami nem hatékony. A hatékonyságnak 3 fontos biztosítéka van: időzítés, a megfelelő rovarölő szer és annak kijuttatása. Coragen® 20 SC rovarölő szer alkalmazása mellett, annak a kártevők megjelenéséhez igazított kijuttatása (kb. július eleje) és bőséges permetlé használata esetén (250-400 liter hektáronként, ami biztosítja azt, hogy a permetlé a kultúra alsóbb részébe is lejusson), kártevő-mentesíteni tudjuk kukoricaállományunkat, egyúttal elejét vehetjük a 300-1200 kilogrammos terméskiesésnek és a magas toxintartalomnak.
        
A takarmánykukorica felvásárlási árától függően a védekezést (rovarölő szer és kijuttatás költségei) 150-400 kg termés ellenértékéből fedezni tudjuk. Mindenki döntse el megéri-e! Szerintünk igen.
 
NSZ.: Kérem, mutassa be röviden az Ön által képviselt cég magyarországi tevékenységét. Mekkora az FMC-Agro Hungary Kft. piaci részesedése a hazai növényvédőszer-piacból? Mekkora árbevételt ért el a cég 2023-ban, az idén ez várhatóan hogyan alakul majd?
 
K.Gy.: Az FMC egyike azoknak a fejlesztő cégeknek, amely komoly összegeket fektet be a kutatás-fejlesztés területére, amellyel hozzájárul ahhoz, hogy hatékony, és az EU szabályainak is megfelelő növényvédő szerek álljanak a magyar termelők rendelkezésére.Ez a folyamat hosszadalmas és költséges, hiszen egy hatóanyag kifejlesztéséhez több mint 10 évre és 100 milliárd forintra van szükség.

A hatékony készítmények mellett szükség van egy helyi szakmai csapatra, akik részletes, a helyi sajátosságoknak megfelelő ismeretekkel felruházva segítik a gazdálkodók munkáját, akár személyes, táblaszintű szaktanácsokkal látják el a döntéshozókat. Büszkén mondhatjuk, hogy az FMC szakemberei rendelkeznek ezen tudással és mindent megtesznek a termelői igények kielégítése érdekében. Az FMC piaci részesedése 9% körül alakul Magyarországon, a pontos számokat nehéz megmondani, mivel nem állnak rendelkezésre minden szegmensre és minden gyártóra kiterjedő értékesítési adatok.
        
Mint ahogy az élet egyéb területén, az átlag itt sem mond el mindent egy cég pozíciójáról, hiszen az FMC jó néhány szegmensben, vagy csak minimális palettával van jelen. Vannak viszont olyan fontos szegmensek – mint pl. a kalászos, napraforgó és kukorica gyomirtó szerek, szántóföldi és zöldség-gyümölcs kultúrákban is alkalmazható rovarölő szerek – ahol magas vagy kimagaslóan magas a részesedésünk, így a termelők nagy része már közvetlen tapasztalatokat szerzett ezen termékeinkről.
        
A 2023. év minden mezőgazdaságban érdekelt cég életében extra nehézségeket hozott, legyen az termelő, kereskedő vagy gyártó. A nehézségek fő kiváltója a terménykereskedelem problémáiból adódik, mert a lényegesen mérséklődött árak és igények mellett a termelők minimalizálták az inputok mértékét, amely kihatott a megtermelt mennyiségre, amely tovább csökkentette a jövedelmezőséget. Természetesen az évjárati hatások is kivették részüket a nehézségekből.
        
Mindenki, így az FMC is abban bízik, hogy 2024-ben ha nem is normalizálódik, de legalább jó irányba indul el a költségek és árbevételek aránya, amely újra növekedési pályára állíthatja az agráriumot.
 


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kommunikáció

Ezeket is olvasta már?

NAK – Kiemelten fontos: az integrált növényvédelem és a hamisított szerek elleni fellépés

2024.05.15

A változó környezeti és gazdasági körülmények az agráriumban egyre fontosabbá teszik az okszerű és hatékony növényvédelmi tevékenységet a gazdálkodók számára. A kérdéskör fontosságára tekintettel hírportálunk, a novenyvedoszer.hu (NSZ) megkérdezte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szakértőit a témáról. Az alábbiakban közreadjuk a kérdéseinkre adott válaszokat....

Városi kert kihívásai: Stresszelő és stresszkerülő növények

2024.05.15

A kertészkedés egyre több embert ragad magával, így elmondhatjuk, hogy a reneszánszát élő ágazatról van szó. Ennek egy modern kori formájaként említhetjük a város...

Hamarosan kiderül: kié Magyarország Legszebb Birtoka?

2024.05.15

Idén nyolcadik alkalommal írta ki az Agrotrend Csoport a Magyarország Legszebb Birtoka díjazást, amelynek ötletgazdája Mátrai Zoltán arról számolt be, hogy ez alkalommal...

HAZÁNKBAN IS EGYRE NŐ A SPENÓT NÉPSZERŰSÉGE

2024.05.14

A spenót kiemelkedő fehérje- és ásványianyag-tartalma miatt az egyik legmagasabb táplálkozási értékkel rendelkező zöldségféle. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK...

Online konferenciasorozat indul az ökológiai pályázatok sikerességéhez

2024.05.14

Online konferenciasorozatot indít a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. A három eseményből álló tájékoztatás célja, hogy hozzásegítse a feldolgozóüzemeket, a kertés...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.