Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.16

Ez a szerepe a növekedést elősegítő baktériumoknak

2024.02.29

A különböző káros hatású szennyezőanyagok széles skáláját ismerjük, mely nincs másként a talaj esetében sem, ahol a nehézfémekkel és szerves jelenléte napjainkban már komoly globális környezeti problémává vált. Az emberi (antropogén) tevékenységek hatására (pl. ipari termelés) megnövekedett a vegyi anyagok kibocsátása, melynek szintje napról napra növekszik a természetben és a talajban . Annak érdekében, hogy ezeket a szennyezőanyagok kijuttatását csökkentsük és a már környezetbe kikerült anyagokat eltávolítsuk folyamatos kihívás elé állítja a tudomány. Az egyik ilyen ígéretes módszer a fitoremediáció amely a vegyszerek talajból történő eltávolítását célozza és  egyike azon bioremediációs módszereknek, amelyek akkumulátoros/hiperakkumulátoros növényeket használnak nehézfémek talajból, üledékekből vagy vízből történő eltávolítására.

A fitoremediáció fogalma: a szennyezett környezet tisztítása növények segítségével
A bioremediáció fogalma: a szennyezett környezet tisztítása növények segítségével, mikroorganizmusok által

A csak kizárólag növények felhasználásával végzett fitoremediációs folyamat hátránya egyrészt az időigényesség valamint az, hogy nagy mennyiségű szennyezőanyag esetén a nehézfémfelvétel mértéke csökkenhet. Ennek kiküszöbölésére kezdték el vizsgálni a növények és mikróbák kapcsolatát, hiszen ezek a kölcsönhatások kritikus szerepet játszanak a növények fémes környezethez való alkalmazkodásában, továbbá növények növekedésének stimulálásában, így feltárhatók a mikrobák által támogatott fitoremediáció felgyorsításában. A növények és rizoszférikus baktériumaik elsősorban a mérgező vegyszerek talajból és a közvetlen környezetükből való eltávolításában vesznek részt, csökkentik a szennyeződést a talajban olyan folyamatokon keresztül, mint a foszfor mobilizálás, nitrogénkötés és vasmegkötés.

  A fitoremediáció egy út a talajszennyezők kivonására (forrás: pixabay)

Számos tanulmány bizonyította már, hogy a mikrobák és a haszonnövények kölcsönhatásai kiemelkedő szerepet játszanak a kedvezőtlen tényezők és körülmények kivédésében. Például a nem optimális termőhelyhez való alkalmazkodásában, fennmaradásban és túlélésében, valamint a talaj ideális állapotát segítenek fenntartani, javítani, akár többszörös abiotikus stresszhatás esetén (aszály, sótartalom, UV-sugárzás, nehézfém-szennyeződés) esetén is. Ez a növény-mikróba kapcsolat a növények biokémiai, fiziológiai és molekuláris folyamataira is előnyös hatással van, a fent említett stresszorokkal szembeni ellenállóképességet támogatják.

A témában az elmúlt években is ígéretes eredmények születtek.A gyakorlati vizsgálatok eredményeiből merítkezve a Burkholderia baktérium nemzetség például fontos biológiai és metabolikus tulajdonságokkal rendelkezik, és az eddig eredmények alapján jól hasznosítható antagonizáló biokontroll szerként, talaj bioremediációja és növénynövekedést elősegítő célokra egyaránt. Bizonyos mikroorganizmusok a vas (III) oxidot (Fe3+ vas (II) oxiddá (Fe2+)  tudják alakítani, ami ebben a formában könnyen elérhetővé a növények számára, és betöltheti szerepét a különböző anyagcsere-funkciókban. Ezt az átalakulást szideroforok, baktériumok által szintetizált fehérjék kezelik, amelyek fémek széles skálájához tudnak kötődni, így fokozva azok rendelkezésre állását a növényi felvételhez. Egyes mikrobák kénsavat termelhetnek, amely feloldja a fémeket, így növelve a kén (S) biohasznosulását.

 A PGPG-k alkalmazása a növények stressztűrését javíthatja (forrás: pixabay)

A Larrea divaricata fémtűrő mikrobiomjaival kombinálva szennyezett talajokba való kijuttatása várhatóan támogatja a nehézfémek hozzáférhetőségének és diszperziójának csökkentésében, valamint javítja a talaj szerkezetét, szervesanyag-tartalmát és funkcionalitását, elérve a helyreállását. Az extrém, megváltozott tulajdonságú élőhelyek (erős, határértéken túli szennyezés) egyedülálló ökoszisztémaként jelennek meg a mikrobiális közösségek számára, így ezek mikrobiom közösségeinek helyreállítása is egy megoldásra váró feladat.  Ehhez a növényi mikrobiális közösségeinek zord körülmények között élő (pH, sótartalom, vízstressz/hiány, és szélsőséges hőmérséklet) törzsei forrásai annak a kutatási irányvonalnak, amelynek célja, hogy lehetővé tegye a növények szélsőséges élőhelyen való nevelését és lehetőséget biztosítson többek között a fitoremediációra is

A rizs, mint egy igen fontos élelmiszeripari növény  pozitív eredményeket mutat a PGPB (Plant Growth Promoting Bacteria) témában. A Bacillus, Pseudomonas, Enterobacter, Streptomyces törzsek nagyban segíthetik a rizsnövények egészségi állapotának javítását és fenntartását, de a Pseudomonas sp. a takarmánylucerna (Medicago sativa) fejlődésében is fontos szerepet játszik. A nehézfém-bányászati zagyok körüli Cu-szennyezett mezőgazdasági területeken termelt repce állományok esetében pedig azt mutatták, hogy a fémrezisztens PGPB növelte a repce biomasszáját és a növények teljes rézfelvételének mennyiségét.

A fitoremediáció és a PGPB alkalmazása megnövekedett sótartalmú talajok esetében is kiemelt szerephez juthat. A modellek alapján talajok sótartalma  erőteljesebben fog növekedni az elkövetkező években, ez pedig akadályozni fogja a mezőgazdasági termelést ami összefüggésben áll azzal, hogy a magas sokoncentráció drasztikusan befolyásolja a mikrobiális aktivitást is. A PGPB-nek különböző mechanizmusokkal támogatják a növények túlélését sós körülmények között, hatásukra például megemelkedhet cukortermelés, pigmentszám és aszkorbinsav mennyisége is . A sótűrő PGPB molekuláris mechanizmusaival kapcsolatos ismereteink a sóstressz enyhítésére még további kutatást igényelnek, de a sótűrő és halofil PGPB egy fenntartható megoldást nyújthat a szikes talajok termelékenységének javítására, és segíthet elérni az élelmezésbiztonsággal és az agrár-ökoszisztémák elsivatagosodásának megfékezésével kapcsolatos célkitűzéseket is.

 A talajok állapotának javítása és fennatartása a jövő egyik fontos feladata

Nem csupán a mikrobiális közösségek vizsgálata és kutatása zajlik, hanem olyan anyagoké is melyek alkalmasak lehetnek a PGPB alkalmazásának elősegítésére, támogatására is, így fokozva hatásukat, megakadályozva a talajból való eltűnésüket Ilyen anyagok például a kumarinok, melyeknövényi eredetű másodlagos metabolitok családjába tartoznak és  a fenilpropanoid útvonalon keresztül képződnek. Vasmobilizáló hatással rendelkeznek, melyeket a gyökérzet termel és választ ki. Ezen tulajdonságuk miatt a  vasfelvételben betöltött szerepük mellett tanulmányozták azt is, hogy képesek-e leküzdeni a fertőzéseket mind a növényi, mind az állati szervezetekben. Ennek oka az, hogy a kumarin hatásspektruma az antimikrobiális és vírusölőtől a véralvadásgátlón át  egészen a rákellenesig terjed. A kumarinon kívül az exogén szelént alkalmazása is vizsgálatok sorát indította el, ugyanis szelénben hiányos területeken a terméshozam növelése, a termésminőség és a stressztűrés javítása érdekében igen fontos a visszapótlása.

Emiatt a növény-talaj kapcsolatban történő szelén-specifikáció és átalakulás folyamatának pontos megismerése és megértése döntő fontosságú a mezőgazdasági termelés, sőt az emberi egészség szempontjából is. A melatonin kutatási eredményei is biztítóak, mivel különösen jól működik együtt a növényi PGPB kapcsolatok elősegítésében a biotikus és abiotikus stresszorokkal szemben, növelve a stressztűrő képességet. Ami a betakarítást illeti, a hangsúlyt a melatonin felezési idejére kell helyezni a gyümölcsökben és a vízmaradvány-kezelésekben.

A fitoremediáció és a PGPB alkalmazása az állati és növényi szervezetek számára fontos (forrás: pixabay)

A mikroorganizmusok alkalmazásának általános stratégiaként való elfogadása elősegíti a fenntarthatóbb és zöldebb megközelítést a növénygazdálkodási gyakorlatok tekintetében. Ebben az összefüggésben az elképzelések szerint a mikrobaoltások elkezdhetik felváltani a fitoremediációban alkalmazott egyéb gyakorlatokat, például szervetlen műtrágyákat, fitohormonokat és kelátképző anyagokat, és ennek következtében csökkennek a megfelelő költségek, a termesztés pedig fenntarthatóbbá tehető.
Ezt a fejlődést támogatva a kutatások új iránya, hogy újabb és újabb baktériumtörzsek felkutatása, amelyek alkalmassá válnak a PBPG-ként való használatra. A tudományos munkákban arról tesznek bizonyságot, hogy a következő időszakban számos új, akár meghökkentő eredménnyel is találkozhatunk, melyek nagy hatást gyakorolnak erre a tudományterületre. Ez az irány megerősíti azt, hogy számos talaj-növény kapcsolat alkalmas arra, hogy kiszűrje, lebontsa a talajba került szennyező vegyületeket. A téma kutatása tehát fontos és folyamatos – s a PGPB alkalmazásával és kutatásával utat teremthetünk egy fenntarthatóbb jövő kiépítésében.


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kisvarga Szilvia Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Növényvédőszer.hu / Horotán Katalin – Eszterházy Károly Katolikus Egyetem

Ezeket is olvasta már?

GYÜMÖLCSKÁRTEVŐK AKTUÁLIS RAJZÁSI ADATAI, ADATOK FRISSÍTVE 2024.05.15.

2024.05.16

Megjelent Radácsiné Dr. Hári Katalin legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések. A keleti gyümölcsmoly rajzása intenzív, egyes településeken kiemelkedően sok (Debrecenben 62db/ hét). A szilvamoly rajzása továbbra is erősnek mutatkozik a fogási eredményekből ítélve....

Ilyen mikrobiológiai készítményt válasszunk a talajainkhoz

2024.05.16

Hiába csökkent a műtrágya felhasználása az utóbbi időszakban, a gazdálkodásban továbbra is szükség van rá, ezért felelőtlenség azt állítani, hogy kiváltható b...

NAK – Kiemelten fontos: az integrált növényvédelem és a hamisított szerek elleni fellépés

2024.05.15

A változó környezeti és gazdasági körülmények az agráriumban egyre fontosabbá teszik az okszerű és hatékony növényvédelmi tevékenységet a gazdálkodók számára....

Városi kert kihívásai: Stresszelő és stresszkerülő növények

2024.05.15

A kertészkedés egyre több embert ragad magával, így elmondhatjuk, hogy a reneszánszát élő ágazatról van szó. Ennek egy modern kori formájaként említhetjük a város...

Hamarosan kiderül: kié Magyarország Legszebb Birtoka?

2024.05.15

Idén nyolcadik alkalommal írta ki az Agrotrend Csoport a Magyarország Legszebb Birtoka díjazást, amelynek ötletgazdája Mátrai Zoltán arról számolt be, hogy ez alkalommal...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

MÉG TÖBB CIKKÜNK A TÉMÁBAN

HAZÁNKBAN IS EGYRE NŐ A SPENÓT NÉPSZERŰSÉGE

2024.05.14

A spenót kiemelkedő fehérje- és ásványianyag-tartalma miatt az egyik legmagasabb táplálkozási értékkel rendelkező zöldségféle. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK...

Növényorvos: ezért fontos a jó időzítés a kalászosoknál

2024.05.14

Azok a gazdák, akik mindent szakszerűen elvégeztek, náluk szépen fejlődik a búza. Azonban több helyen a tápanyaghiány rányomta a bélyegét a kalászosokra, ezért a gom...

Glifozát találkozása a napraforgóval: Mi történik, ha nem rezisztens a növény?

2024.05.13

A glifozát napjaink egyik legnagyobb arányban alkalmazott herbicidje világszerte. A vélemények megoszlanak a glifozát környezetterhelésének mértékéről. Számos olyan t...

Gyümölcs szedd magad: nem csak olcsóbb, hanem élményt is nyújt

2024.05.11

Évről évre egyre drágábbak a szezonális gyümölcsök, így lesz ez idén is. Ezeknek az áraknak a csökkentésére találták ki még régebben a szed magad akciókat, mely...

Május 10. A madarak és fák napja. Így segíthetik a gazdálkodók a madarakat.

2024.05.10

Minél több gazdálkodó tesz a madarak számára előnyös lépéseket, annál ellenállóbb lesz a gazdaságuk és tágabb értelemben a világunk. A mezőgazdasági termelőkn...

Újra megéri idehaza cukorrépát termeszteni

2024.05.10

Ma már nehéz elképzelni, de a rendszerváltás előtt 12 cukorgyár működött idehaza. Ha napjainkban szóba kerül a cukorrépa feldolgozása, akkor már csak a kaposvári ü...

GYÜMÖLCSKÁRTEVŐK AKTUÁLIS RAJZÁSI ADATAI, ADATOK FRISSÍTVE 2024.05.07.

2024.05.09

Megjelent a legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések....

Vegyszerek nélkül veszik fel a küzdelmet a HUN-REN kutatói a tuják kártevőivel

2024.05.09

A kutatók új megközelítést alkalmazva, vegyszerek nélkül próbálják felvenni harcot a tuják legnagyobb ellenségével, a borókaszúval szemben. Ez az apró rovar nem csa...

Agrárpiaci szakértő: eljött a megfontolt értékesítés ideje

2024.05.09

Európa-szerte emelkednek a gabonaárak, így a gazdáknak érdemes most odafigyelniük a megfelelő szerződések megkötésére és a készleteik értékesítésére is. Erre fig...

Így védekezzünk a csigák ellen! Zsigó György növényorvos legújabb tanácsai

2024.05.08

A csigák jelenlétének kedvez a mostani, csapadékosabb időjárás. A kertekben jelentős kártételükkel lehet számolni, a növények leveleit, szárait, terméseit megrágja...

Már károsít a cseresznyelégy! Hogyan védekezzünk ellene?

2024.05.07

A cseresznye és a meggy legjelentősebb gazdasági kárt okozó kártevője a cseresznyelégy. A zöldborsó nagyságú, pirosodó gyümölcsöket már károsíthatja a két csere...

Nem félnek a közelgő fagyosszentektől az alföldi baracktermesztők

2024.05.07

Elsősorban a csonthéjas gyümölcsöknél csökkenhet jelentősen a várható termésmennyiség, ugyanis a csonthéj keményedés időszaka közben vagyunk és nem tudják még p...

Külföldi szamóca magyarként csomagolva? Idén is próbálkoznak

2024.05.06

A szabadföldi szamóca szépen érik, de a fagy hatása nem múlt el nyom nélkül. A szépen megkötött bogyókat szerencsére a fagy nem tudta kikezdeni, de amelyeket virágzá...

Kajszitermesztés: milyen fajta jó fagy ellen?

2024.05.05

Tavaly az elmúlt évek legnagyobb fagykárát szenvedték el a kajszitermelők, az idei év azonban idáig jól alakul. Az elmúlt években mindig volt kisebb-nagyobb fagykár, va...

Palántaültetési szezon: erre figyelmeztet a növényorvos

2024.05.03

A profi termesztőknek egyértelmű a dolog, hogy hova, milyen palántát érdemes ültetni, de vannak a kisebb kerttel rendelkezők, akik szeretnék előtte kikérni a szakember t...

Gyümölcskártevők aktuális rajzási adatai, adatok frissítve 2024.04.30.

2024.05.01

Megjelent a legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések....

Egy özönvízszerű csapadék nem oldja meg a gondokat

2024.05.01

Bár az elmúlt néhány napban jutott csapadék az Alföldre is, egyáltalán nem orvosolta a krónikus vízhiányt. Mindenütt az esőt várják és azt, hogy kihirdessék a tart...

Ezért érdemes batáta termesztésével foglalkozni

2024.04.29

Batáta, vagy burgonya? Sok termelő és fogyasztó teszi fel ezt a kérdést az utóbbi időben. Előbbiek szívesen áttérnének a batátára, és adnák fel végleg a burgonyá...

Gyümölcskártevők aktuális rajzási adatai, 2024.04.23-án

2024.04.24

Megjelent a legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések....

Megkezdődött a selyemfényű puszpángmoly támadása. Itt vannak a legújabb fogási adatok

2024.04.24

A selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis) mintegy 10 éve telepedett meg hazánkban, mára már mindenhol megtalálható. Behurcolt kártevő, Európába azonos időben...

Élő kövület a kertben: a sokszínű Ginkgo fajták

2024.04.22

A növénynemesítők munkáját megszámolhatatlan kertészeti változat és fajta dicséri. Abban az esetben is ilyen „problémával” találjuk szembe magunkat, amikor egy fa...

GMO-mentes magyar szója: miért nem termelünk többet?

2024.04.18

Szójából nem vagyunk önellátók, de voltak olyan külföldi befektetők, akik azért jöttek hozzánk, hogy a hazai GMO-mentes szóját megvásárolják. Rossz hír, hogy öne...

Gyümölcskártevők aktuális rajzási adatai, 2024.04.16-án

2024.04.17

Egy kártevő rajzásmegfigyelésének célja, hogy megtaláljuk azt az időpontot, amikor egy adott kártevő ellen a leghatékonyabban tudunk védekezni. Az előrejelzés a hőö...

Csapadékhiány: száraz talajba kerül a vetőmag

2024.04.11

Április 9-i szántóföldi növényvédelmi előrejelzés. Április első dekádjára továbbra is a sokévi átlagnál jóval melegebb időjárás a fő jellemző. A csapadékhel...

A növényvédőszer használat legfőbb kihívásai

2024.04.10

Magyarországon több mint négyezer szakember dolgozik a növényvédelem területén. A növényvédelem kulcsfontosságú a mezőgazdaságban, de a nem megfelelő gyakorlatok k...

A poloskaszagú szilvadarázs fajok csapdázása

2024.04.10

A poloskaszagú szilvadarazsak elleni védekezést már a szilva virágzásakor meg kell kezdeni. A szilvadarazsak rajzása fehér színű ragacslapok kihelyezésével ellenőrizhe...

Immunerősítő növények. Új podcast a Növényvédőszer.hu-n

2024.04.03

Új sorozatunkban olyan növényeket mutatunk be dr. Orlóci Lászlóval, az ELTE Füvészkertjének igazgatójával, amelyek a mindennapi életünkre pozitív, gyógyító hatást...

Szabad, lehet-e virágzásban permetezni?

2024.03.28

A beporzást segítő rovarok, többek között a méhek, tevékenysége nélkülözhetetlen, nélkülük számos növény nem fejleszt termést. Termesztett növényeinknél előf...

MIÉRT NYÚLNAK MEG A LAKÁSBAN NEVELT PARADICSOM PALÁNTÁK?

2024.03.25

A paradicsom növények növekedését, annak gyorsaságát a környezetének hőmérséklete és a világosság határozza meg. A már valódi levelekkel rendelkező paradicsom n...

Ezért keresse a kertészetekben a selyemvirágfát

2024.03.20

Az Alföldi Faiskolások Egyesületének éves szakmai rendezvényén a klímaváltozás hatásaira adható válaszokat keresték. A fajhasználattal kapcsolatban előtérbe kerül...

Ki veszi meg ezután a minőségi zöldborsót, csemegekukoricát?

2024.03.14

Idén fele akkora lesz a zöldborsó termőterülete a tavalyihoz képest, de csemegekukoricából is megközelítőleg 30 százalékkal kevesebbet vetnek majd el a termelők, mint...

Rózsa és szamóca aktuális növényvédelme - permetezési tanácsok

2024.03.14

“Gombásan” indul az idei év, mert nem volt olyan hideg a tél ami gyérítette volna az áttelelő gombaképleteket. A február 21-én fotózott rózsán fennmaradtak a taval...

Permetezési tanácsok fagyos napokra

2024.03.11

Fagyos éjszakák jönnek a jövő hét végére. Hogyan folytathatjuk így megfelelően növényvédelmi munkáinkat? Hasznos tanácsok Zsigó György növényorvostól....

Őszi árpa, búza és repce aktuális növényvédelme

2024.03.06

Megjelent Dr. Aponyi Lajos legújabb szántóföldi előrejelzése. Írásában kitér az őszi árpa és búza növényvédelmére, az időjárási körülményekkel összefüggő...

Időben kezdjük meg a védekezést monília ellen

2024.03.05

Zsigó György növényorvos tanácsai. Tavaly pontosan két héttel később, március közepén írtunk a virágzó kajsziról. Az idén nem várhatunk tovább, az ország minden...

Májusig még bármikor végezhet a fagy a gyümölccsel

2024.03.04

Az elmúlt napokban sorra dőltek meg a hőmérsékleti rekordok, és ez ezen a hétvégén is így volt. Az enyhe tél miatt az ország nagy részén nem volt tartós hótakaró. ...

Vetőburgonya-szezon dilemma: fémzárolt, nem fémzárolt?

2024.03.02

A vetőmag szaporítók egész Európában kezdenek átállni a feldolgozóipari fajták szaporítására, ami azt jelenti, hogy nem lesz elegendő étkezési vetőmag, ezáltal el...

Időben kezdjük meg a csonthéjas növények védelmét

2024.03.01

A kora tavaszi időjárásnak köszönhetően a kertészeti növények egy részénél megszűnt a kényszernyugalmi állapot, és fejlődésnek indultak. A legnagyobb gond a mandu...

Figyeljünk oda az őszi árpára

2024.02.28

Tavasszal fokozottan oda kell figyelni a kalászosokra. Ezen a télen alig voltak fagyok és 10 Celsius fok feletti nappali hőmérsékleteket mérünk. Mindez kedvező hatással ...

Már most érdemes védekezni a mezei pocok ellen

2024.02.28

Több vármegyében erősen elszaporodtak tél végére a mezei pockok. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a földhasználók figyelmét: kiemelten f...

A kémiai növényvédelem kilátásai

2024.02.26

Egyenlőre megnyugodhatnak a gazdák, a növényvédő szerek korlátozása megbukott az EP-ben. Az Európai Bizottság elnöke 2024.02.06-án bejelentette, hogy visszavonják a n...

Ez a belvíz szerepe a talaj vízmegtartásában

2024.02.23

Az országban 2024 elején számottevő, de nem kiemelkedően magas a belvízzel borított mezőgazdasági területek nagysága. A műholdas radarfelvételek alapján ez év januá...

Integrációval újítható meg a kertészeti ágazat

2024.02.16

A hatékony fejlődéshez és a kertészeti ágazat megújításához kikerülhetetlen az integráció. Ehhez pedig a pályázati lehetőségek hatékony kihasználása szükséges...

Tavasz a télben: így viselik ezt a vetések

2024.02.07

Tavaszi időjárás után komoly mínuszok, majd ugyanez fordítva. Az elvetett növény kultúrák ugyan stressz tűrők, de a 10 fokból -5 fokra csökkenés, a sokáig tartós t...

FMC-Agro: a változó körülményekhez való alkalmazkodás a legfontosabb II.

2024.01.28

Kovács Gyula, az FMC-Agro Hungary Kft. ügyvezető igazgatója a hírportálunknak adott interjújának második részében a hatékony védekezésről is beszélt munkatársunkna...

FMC-Agro: a változó körülményekhez való alkalmazkodás a legfontosabb I.

2024.01.27

Az őszi időjárási körülmények, különösen a rendkívül csapadékos ősz, kedvezővé tették a tavaszi gyomkelés lehetőségét a kalászosoknál – többek között er...

Véget ért a kukorica fajtakísérlet: itt az eredmény

2024.01.24

Összesen 46 kukoricahibrid teljesítményét vizsgálták 2023-ban a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, val...

PREGA: Hogyan alakul a mezőgazdaság jövője?

2024.01.23

A digitális megoldások már a vetéstől a betakarításig segítik a szántóföldi gazdálkodókat, de a kertészet és az állattenyésztés különböző szegmenseiben is né...

Rovarfehérje: ebből a légyből készül az élelmiszer alapanyag

2024.01.23

A szakértők szerint a takarmány célú rovarpiac az évtized végére eléri az évi 2 milliárd eurós összforgalmat, éves szinten 1 millió tonna rovarlisztet termelve. A t...

A kitartó méhészek nem szeretnék abbahagyni

2024.01.22

Méhészeti eszközök, munkaruhák és természetesen termékek között válogathattak azok, akik ellátogattak a 23-ik Dél-Dunántúli Regionális Méhésztalálkozóra. A szé...

Ez történik velünk, ha eltűnnek a beporzó méhek

2024.01.19

Az uniós gazdálkodó szervezetek előrejelzése szerint 2030-ra 5 millió méhcsalád pusztulhat el, és a méhészek kétharmada kénytelen lesz feladni a munkáját. Pedig a be...

Így maradhat jövedelmező a dísznövények termesztése

2024.01.18

A precíziós technológiák, a digitális megoldások már jelen vannak a hazai díszkertészeti ágazatban is, amely leginkább kistermelőkből áll, ezért a szakmaközi szerve...

Gingko-kultusz, avagy a fa, amely meghódította az időt

2024.01.17

Napjainkban kevés olyan ember van, aki ne találkozott volna valamilyen formában a Ginkgo biloba-val és az is jól ismert tény, hogy hosszú életű és igen jó alkalmazkodó ...

Erre képes a precíziós gazdálkodás a takarmányozásban

2024.01.16

Világviszonylatban öt százalékkal csökkent az előállított takarmány mennyisége az elmúlt időszakban. Ez az arány igaz az Európai Unió piacára is. Ennek oka a globá...

Ezért eladhatatlan a magyar méz. Ki fog itt termelni?

2024.01.10

2023-ban a legjobb mézünk a napraforgó lett, és a mézfogyasztást ösztönző kampány keretében sokan megismerhették ennek a különleges méznek a jótékony hatásait. Az...

Nagyanyáink virágoskertje - Az egynyári nemesítés története

2024.01.09

Az előző részben szó volt a magyar egynyári dísznövény nemesítés kezdeteiről és céljairól, valamint érintettük a mályvanemesítést, mint mindennek a folyamatnak a...

Ezt a gyümölcsöt idén is érdemes termeszteni

2024.01.08

Ahogy az előző években, így idén sem kell attól tartani, hogy a magyar almasűrítményt nem lehet eladni, ugyanis továbbra is van piaca az almának. A legfőbb nemzetközi ...

Ezért számít csúcs élelmiszernek a zeller

2024.01.06

A gyökérzöldségek királynője a gumós zeller, amelyet rendkívül változatos módon illeszthetünk be az étrendünkbe. A különleges ízvilággal rendelkező zöldségfél...

Növénytermesztés, állattenyésztés: így teljesített a mezőgazdaság

2024.01.02

A Mezőgazdasági Számlarendszer (MSZR) legfrissebb előrejelzése alapján a magyar mezőgazdaság 2023-as teljesítménye kiemelkedő növekedést mutat. A mezőgazdasági kiboc...

2024 fordulatot hozhat az állattenyésztőknek

2023.12.31

Amíg a növénytermesztők az elmúlt tíz évben megfelelő körülmények között dolgozhattak, addig az állattenyésztők ezt nem mondhatták el magukról. Annak azonban ör...

Szemléletváltásra van szükség a kukoricatermesztésben

2023.12.20

Vajda Péter, a Phylazonit Kft. ügyvezetőjének írása. A hazai növénytermesztés utóbbi két évének középpontjában a szélsőségek álltak. Mindez szakmai és közgazd...

A szárnyasok közül a pulyka iránt van most nagy érdeklődés

2023.12.18

A baromfihús a legtöbb háztartásban lassan kiszorítja a többi, amúgy közkedvelt húsféleségeket, pedig az elmúlt évtizedben a madárinfluenza miatt kevesebb, így drág...

Sertéstenyésztés: segít a Közös Agrár Politika

2023.12.17

Jelentős előrelépést ért el az elmúlt néhány évben a hazai sertéságazat. Bár az állomány az európai trendhez hasonlóan visszaesett, a csökkenés mögött azonban r...

Kárpát-medencei Étteremkalauz: ahová érdemes betérni

2023.12.15

Az éttermek vezetői és alkalmazottai nem tudták, hogy a betérő vendég, vagy vendégek éppen „vizsgáztatják” a kiszolgálást, az ételt, és a környezetet. Sokan csa...

Kötelező feltüntetni a mézek származását az unióban

2023.12.14

Célt értek a magyar erőfeszítések, hazánk kezdeményezésére az uniós agrárminiszterek egyetértettek azzal, hogy a jövőben a mézesüvegeken kötelező legyen feltünte...

2030-ra ötmillió méhcsaláddal lesz kevesebb világszerte

2023.12.14

Közepes évet tudhatnak maguk mögött a magyar méhészek, a repcén 10-20 kilogramm, az akácon 20-25 kilogramm volt jellemző méhcsaládonként. Bizakodva várják a tavaszt, ...

Agrárpiaci szakértő: 2023 a sertés éve

2023.12.13

A sertéstartás mind az élelmiszer gazdaságban, mind pedig a húsiparban továbbra is húzóágazat. A mostani uniós költségvetési ciklusban a KAP stratégiai terv alapján ...

Tavasszal startolnak az öntözésfejlesztési pályázatok

2023.12.12

E hónap elején megjelent az új pályázati menetrend, vagyis az, hogy 2024-ben milyen beruházási támogatásokkal indul a Közös Agrár Politika Stratégiai Terve. Mint ismer...

A fa, mely a halhatatlanság útját járja: A páfrányfenyő (Ginkgo biloba)

2023.12.11

A Ginkgo biloba vagy legalább ennyire ismert nevén a páfrányfenyő ősei 270 millió évvel ezelőtt jelentek meg a bolygón és szemtanúi voltak a dinoszauruszok eltűnésén...

Ezek az élelmiszerek lettek olcsóbbak az ünnepek előtt

2023.12.11

Jelentős mértékben, az októberi 10,4 százalék után 2023 novemberében 7,1 százalékra mérséklődött Magyarországon az élelmiszerek drágulásának éves üteme, és eg...

Parlament: Ők lettek a Nemzet Gazdászai

2023.12.11

Az AGROTREND Csoport 2023-ban létrehozta a Nemzet Gazdásza címet, melynek fővédnökei Jakab István, az Országgyűlés Alelnöke, a Magosz Elnöke, Dr. Nagy István, Agrármi...

Ismét megéri idehaza állattenyésztéssel foglalkozni

2023.12.10

Amíg 2021 végén a jelenleg nehezebb körülmények között lévő növénytermesztők optimizmusa játszott meghatározó szerepet a pozitív kilátásokban, addig most az áll...

Kocsonya, fácánleves, birkaragu: ezek az idei tél slágerételei

2023.12.09

Két és fél év ugyan még nem nagy idő egy étterem életében, viszont a kezdetek óta kialakult egy hagyomány, melyet azóta is igyekeznek követni a Dereszla Bisztróban, a...

Szilva, vilmoskörte: ezek idén a nyerő pálinka alapanyagok

2023.12.07

A Gödöllői Tangazdaság Zrt. vilmoskörte pálinkája arany minősítést kapott és ezzel elnyerte Magyar Kertész Legkitűnőbb Pálinkája Nagydíjat is. A száz százalékba...

Most ültessünk tulipánhagymát, hogy jövőre szépen virágozzon

2023.12.06

A tulipánhagyma ültetésének az ideje általában szeptemberben, vagy jobb esetben októberben érkezik el. Jó hírünk van azoknak, akiknek csak most jutott az eszébe az a go...

Ezek a téli immunrendszer erősítés fontos növényei

2023.12.05

Köhögés, torokfájás, láz. Korunk nagy hibája, hogy mindenki a gyógyszerben látja a megoldást, a kiutat, nem pedig az immunrendszer erősítésben, vagyis a megelőzésben...

E veszélyes gomba ellen segítenek a PHYLAZONIT termékei

2023.11.28

Napjainkban a globális klímaváltozás hatása erőteljesen érezhető, melynek következtében jellemzően szélsőséges időjárási körülmények uralkodnak, elég csak bele...

Állattenyésztés nélkül nincs biztonságos élelmiszerellátás

2023.11.23

A húsfogyasztás egy főre jutó mennyisége sokáig a társadalmi jólét fontos fokmérője volt és bizonyos összefüggésekben még ma is annak számít. Az iparszerű állat...

Hamarosan hungarikummá nyilváníthatják a zselici mézet

2023.11.20

A Zselici Méhész Egyesület kitartó erőfeszítéseinek köszönhetően a zselici mézet már csak egyetlen lépés választja el attól, hogy igazi hungarikum legyen. Ebben nag...

Aknázómoly: nem csak a termést, a fát is elpusztítja

2023.11.19

Zsigó György növényorvos tanácsai. A klímaváltozás miatt tucatnyi mediterrán rovarfaj honosodott meg az elmúlt évtizedekben hazánkban, így a vadgesztenye levélaknáz...

Kisfilmsorozat mutatja be, miért fontos a talaj védelme

2023.11.18

A talaj az egyik olyan természeti erőforrásunk, amellyel fenntartható módon kell gazdálkodnunk, egyre nagyobb figyelmet szükséges szentelni védelmére. Ennek érdekében A...

A jövő évi szüreti hangulat a következő hetekben dől el

2023.11.18

A koronavírus járvány alapvetően írta át világszerte a bor kereskedelmi rendszerét. Az egészségügyi világjárvány utáni gyors visszapattanásnak a háborús infláci...

Jég és vihar: fontos a segítség a kárrendezés lebonyolításában

2023.11.17

Annak ellenére, hogy az idei év nem volt kiemelkedően aszályos, a mezőgazdasági károk mértéke így is jelentős. A Generali Biztosító összegzése szerint aszállyal sú...

A termelésbiztonság alapja a megfelelő tároláskapacitás

2023.11.16

A mezőgazdasági termelésben az első számú szempont a hatékonyság, vagyis: minél olcsóbban, minél jobb minőségi árut állítsunk elő. Ehhez szükségünk van az önt...

Nem kell a németeknek a prémium magyar dióbél

2023.11.16

Elsősorban kelet felől érkezik hozzánk a dióbél: ukrán, moldovai, de kazahsztáni dióról is hallanak a termelők, de hogy ebből mennyi a szóbeszéd, azt nem tudni, az az...

Kiderült: ezért terjed ilyen gyorsan az aranysakál

2023.11.15

A toportyán vagy nádi farkas néven is ismert ragadozó aranysakál az 1990-es évek elején bukkant fel újra Magyarország déli határvidékén, azóta tartó rohamos térhód...

Ezt teszi az olcsó import a hazai élelmiszerrel

2023.11.14

Komoly importnyomás helyeződik a hazai élelmiszeripari feldolgozókra. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara adatai szerint míg az elmúlt néhány évben folyamatosan erősödött...

Sertéshús ellenes kampány: a magyar konyha nem adja fel

2023.11.14

Egyre kevesebb a sertéstelep idehaza és Európában is, pedig lenne kereslet a jó fajta, minőségi, feldolgozott termékekre. Már évekkel korábban kikiáltották a sertésh...

Ez a fenyő a legalkalmasabb a mulcsozáshoz

2023.11.13

A hazai kertészetek napjaink legsikeresebb és legkeresettebb terméke egykor hulladéknak számított, a fűrésztelepeken szabadulni akartak tőle. Most már annyira felkapott, ...

Biztos nyereséggel számolhat az, aki mákot termeszt jövőre

2023.11.12

Korán lehet vetni, de hamar is aratható, majd azt követőn a földet még más növénnyel is hasznosíthatjuk. A mák hazai vetésterülete - szemben más kultúrákkal - folya...

Egy éven belül helyreállt a kukoricával szembeni bizalom

2023.11.10

A kukorica az egyetlen olyan haszonnövényünk, amely idén nyereséget hozott a termelőknek. Ezt bátran jelenthetik ki a szakemberek azok után, hogy lassan véget ér a betaka...

Mit tegyünk a nagy mennyiségű lehullott levéllel?

2023.11.08

Ami másoknak minden ősszel problémát jelent, az sokaknak inkább lehetőségek sokaságát nyitja meg. Az őszi lombhullás idején rendre előkerülnek az átlátszó zsákok ...

Újra terjedőben van a paraszti kertek növényvilága

2023.11.08

A magyar dísznövénynemesítés egyik alapvető pillérét képezik a hagyományos magyar paraszti kertek. Ez a kerttípus jóval később alakult ki, mint a haszonkertek, ahol a...

Növelni kell a raktárkapacitást a piaci zavarok kivédésére

2023.11.07

Magyarországon évente 22 millió tonna gabona elhelyezésére van lehetőség, az ehhez szükséges raktárkapacitás pedig rendelkezésre áll. Az idei év abban különbözik a...

A korábbinál is több kárt okoznak a mezei pockok

2023.11.05

Az előző évekhez képest sokkal jobban elszaporodtak a mezei pockok, jelentős károkat okozva a szántóföldi növénytermesztésben, de most már a kiskertekben is. Úgy tűn...

Hatósági fellépés a hamis és illegális növényvédőszerek ellen

2023.11.04

Az illegális növényvédő szerek káros hatással vannak az ökoszisztémákra és az emberi egészségre is. Az olcsóbb, illegális termékek használata nem kívánatos negat...

Külföldön minden mennyiségben elkel a magyar nyúlhús

2023.11.03

Nagyon fontos terület a bébi ételpiac, ugyanis ez az a termék, amellyel a leghamarabb találkoznak a csecsemők, mint húsféleséggel. A nyúlhús ugyanis semmilyen allergén ...

Hatásos érvek az őszi gyomirtás fontossága mellett

2023.11.03

Az őszi gyomirtás egy hatékony és előrelátó megközelítés, mert a magas hozam alapja ugyanis az ősszel elvégzett tökéletes gyommentesítés, ami hozzájárul az agrár...

Hallgassunk a nemesítőkre, ha jó búzát vetnénk

2023.11.02

Országszerte rendben zajlanak az őszi talajmunkák, az idén viszont kevesebb gabonát vetnek el a gazdák, mint tavaly. Kisebb lesz a búza vetésterülete, mintegy 972 ezer hek...

Generali Biztosító: hasznos lehetőség az Agrárőr Biztosítás

2023.10.31

A mezőgazdasági termelés szinte minden területe alaposan kiszolgáltatottá vált a természeti csapásoknak – legyen szó növénytermesztésről, állattenyésztésről, va...

Madárinfluenza veszély: kezdődhet a szokásos védekezés

2023.10.30

A víziszárnyas tenyésztők lassan már hozzászoknak ahhoz, hogy tavasszal és ősszel madárinfluenza fertőzés vonul végig az országon. Ez történik most is. A fokozott ma...

A halgazdaságok felkészültek az ünnepek előtti forgalomra

2023.10.30

Igazi nagyüzem van már a hónap eleje óta a halgazdaságokban, hiszen az éves halfogyasztás meghatározó része még mindig az év végi ünnepekhez köthető. A haltermelők...

Készpénzhiány és tömött raktárak: 2023 nem a növénytermesztők éve

2023.10.28

Hamarosan befejeződik a kukorica betakarítása és ez egyúttal azt is jelenti, hogy lezárul egy újabb mezőgazdasági esztendő. A gazdálkodók tavasszal az előrejelzésekb...

Kézműves Kiválóságok: díjazták Magyarország mézét, lekvárját, szörpjét, gyümölcslevét

2023.10.27

A versenyt az idén négy kategóriában hirdették ki. A tavalyi kiíráshoz képest a méz is bekerült a díjazott termékek körébe. A lekvárokat, szörpöket és gyümölcsl...

Ezért érdemes ilyenkor a sütőtököt fogyasztani

2023.10.27

A hazai fogyasztók körében egyre nagyobb népszerűségnek örvendő őszi-téli csemege nemcsak finom, hanem igazi vitaminbomba is, sőt gazdag karontinoid tartalmának köszö...

Borturizmus: több száz éves időutazás a híres tokaji pincében

2023.10.26

November közepén nyílik meg a nagyközönség előtt a Dereszla Pincészet látogatóközpontja Bodrogkeresztúron, amely időutazásra hívja a borkedvelőket és mindazokat, a...

Út a sikerhez: megjelent az Agrárdiplomácia című könyv

2023.10.25

Ma már nem kérdés, hogy aki az agráriumban dolgozik, az kitartással egész életen át képes a megélhetését biztosítani, megteremteni – legyen szó növénytermesztésr...

Ezért nem érdemes spórolni a fémzárolt vetőmagon

2023.10.25

A fémzárolt vetőmag felhasználás csökkenésére számítanak a hazai vetőmagágazat szereplői. Sándorfy András, a Marton Genetics Cégcsoport vezetője szerint ezért nem...

Lesz elegendő ponty a hazai tavainkban

2023.10.24

Folyamatosak a haltelepítések a Balatonnál és a Tisza-tónál. Mindkét helyen a népszerű ponty kerül nagy mennyiségben a vízbe. A Balatonnál már szeptember végén kezd...

Jó, közepes diótermés várható országszerte

2023.10.23

A hazai diótermesztőkre jelenleg nem a fúrólégy jelenti a legnagyobb veszélyt, hanem a külföldi, alacsony költséggel előállított dió, amely hamarosan eláraszthatja a...

Éjjel lopták az értékes aszúszemeket a híres borvidéken

2023.10.22

Alig számoltunk be róla pár napja, hogy a szőlőtermesztők és a termés védelme érdekében megállapodást kötött a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa a Szerencsi- ...

Erre képes a magyar vetőmag Kazahsztántól Türkmenisztánig

2023.10.19

Vetőmag termesztésben és nemesítésben, valamint az intenzív állattenyésztés fejlesztésében is számítanak a magyar tudásra a türk államok. Bakuban nemrégiben rendez...

Drága a tűzifa, több a tolvaj az erdőkben

2023.10.18

A fűtési szezon kezdetével nem csak a falopást, hanem az illegális fakitermelést is próbálják megelőzni az ország erdeiben. A társaságok egyúttal tájékoztatják a l...

Ukrajna már most is része az egységes európai piacnak

2023.10.17

Ukrajna lényegében már most is része az egységes európai piacnak – jelentette ki Mezei Dávid (M.D.), az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletága agrárkapcsolatok...

Külföldön kapkodnak érte, itthon nem kell a magyar torma

2023.10.16

A nyári öntözés, valamint az augusztusi és szeptemberi komoly esőzések csodát tettek a tormával, ezért kimondottan jó lett a termés, amelyet szinte teljes egészében k...

Ezért van jövője a forgatás nélküli talajművelésnek

2023.10.13

Az aratás utáni időszakban mindig felmerül a kérdés, hogy mi legyen a szármaradványokkal? Sokan többféle megoldást fontolgatnak, de egy biztos, hogy ne tekintsünk rá a...

Novemberben egyszámjegyű lehet a drágulás éves mértéke

2023.10.12

Másfél éve nem látott szint alá mérséklődött az élelmiszer-infláció Magyarországon azzal, hogy szeptemberben éves összehasonlításban 15,2 százalékra csökkent az...

Földimogyoró: a jövő szárazságtűrő növénye

2023.10.06

Ha azt gondoljuk, hogy egy olyan növényről van szó, melyet fel kell fedezni, akkor nagyot tévedünk, ugyanis az ötvenes években majdnem ezer hektáron termesztették, elsős...

Ezért olcsóbb és jobb minőségű a piaci méz

2023.10.04

A méz árában jelen van a termelő erőfeszítése, ezen árszínvonal alá nem akarnak menni a termelők, viszont a boltok évekig ez alatt árusítottak, mert olcsón hozzájut...

Így kezeljük az elektronikus gazdálkodási naplót

2023.10.03

Gyakorló felületet alakított ki az elektronikus gazdálkodási naplóhoz (eGN) a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A fejlesztés nagy segítséget jelent a ...

Aki ezt termeli, annak biztos lesz a bevétele

2023.10.02

Sem a szántóföldi, sem pedig az üvegházi zöldségtermesztésre nincsenek hatással a piaci zavarokat okozó ukrán termékek. Ez előre vetíti a biztató jövőt: a követke...

Jó szezont zártak a nagydobosi sütőtök termesztők

2023.10.01

A szeptemberi meleg és az éjszakai hűvösebb idő sokat segített abban, hogy a híres nagydobosi sütőtökről el lehessen mondani: csodálatos év áll mögötte, sőt soha n...

Generali: Egyre tudatosabban kötnek ma már biztosítást a gazdálkodók

2023.09.29

A szélsőségesebbé váló időjárás miatt érdemes mezőgazdasági biztosításokat kötni a termelést nehezítő kockázatok kezelésére, amelyhez az egységes kérelem ker...

Dabason van Közép-Európa csúcs takarmánygyára

2023.09.27

Történelmi léptékű beruházásnak nevezte a tegnap átadott takarmánygyártó üzemet a Vitafort Zrt. életében Kulik Zoltán vezérigazgató. A vállalat 45 éves múltján...

A kitartóknak jó termést hozott a repce

2023.09.27

Idén a repce hektáronkénti termésátlaga eléri a három tonnát, amely megfelel az uniós várakozásoknak. Bár idehaza a termésterülete sokat csökkent az utóbbi egy évt...

Újra fellendülhet a cukorrépa feldolgozása

2023.09.26

A Rail Cargo Hungaria (RCH) megkezdte a cukorrépa beszállítását a Magyar Cukor Zrt. kaposvári gyárába és ezzel megkezdődött a 2023. évi cukorrépakampány. A piacvezet...

Burgonyapiac: a multik nyernek a széthúzáson

2023.09.24

A burgonyával öntözött területek aránya eléri a hatvan-hetven százalékot. Ezzel a szinttel már felveheti a versenyt a hazai termék a külföldről beáramló burgonyáva...

Ezért pártoltak el a fiatalok a boroktól

2023.09.22

A borfogyasztásnak is követnie kell a világ változásait. Ma már nem elég csak a hagyományokat hangoztatni a bor népszerűsítése során, főleg ha a fiatalokról van szó...

Újra felértékelődőben van a hazai pulykahús

2023.09.21

A Gallicoop Zrt. Magyarország legnagyobb pulykafeldolgozója, a korábban családi tulajdonban lévő vállalkozás három évvel ezelőtt került új tulajdonosi körhöz. Jelenl...

A gyenge minőség lenyomja a fűszerpaprikát

2023.09.20

A magyar kilója eléri a nyolcezer forintot, de a hipermarketekben a kínait a harmadáért is be lehet szerezni. Ön melyiket választaná? A háziasszonyok a gyakorlat szerint a...

Külföldön keresett a hazai fűszerpaprikánk

2023.09.20

Bár a klímaváltozás, a növekvő termelési költségek kihívást jelentenek, a hatékonyabb technológiai megoldások, nagyobb szervezettség, erősebb marketing révén erő...

Tovább nyitnak a multik a hazai termékek irányába

2023.09.19

Az elmúlt időszakban több külföldi tulajdonú országos kiskereskedelmi lánc is vállalta, hogy egyes termékek esetében előnyben részesíti a magyar árucikkek forgalmaz...

Ezért éri meg a hazai terméket választani

2023.09.19

Szalmonellával fertőzött német sertéshús miatt indított eljárást az egyik hazánkban is jelen lévő külföldi üzletlánc ellen a Nébih. Az eset is rámutatott arra, ho...

Nem lehetetlen: bárkiből lehet biogazdálkodó

2023.09.19

Az ökológiai gazdálkodásban tilos a szintetikus kémiai növényvédő szerek, gyomirtók és műtrágyák felhasználása, ugyanakkor a bio jóval több, mint vegyszermentess...

Paradicsomszüret 2023: jó termés és biztos piac

2023.09.17

Emelkedett az átvételi ár, ideális volt az egész szezon során az időjárás, ami ráadásul most a betakarítást is segíti. A tavalyihoz képest két-háromszor nagyobb a ...

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.