Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.04
novenyvedoszer.hu

Élő kövület a kertben: a sokszínű Ginkgo fajták

2024.04.22

A növénynemesítők munkáját megszámolhatatlan kertészeti változat és fajta dicséri. Abban az esetben is ilyen „problémával” találjuk szembe magunkat, amikor egy fajt vizsgálunk. Nincs ez másképp a Ginkgo biloba esetében sem, hiszen, legyezőszerű levelei és aranysárga őszi lombszíneződése egyaránt hozzájárul a népszerűségéhez, melyet csak fokoz a nagymértékű tűrőképessége, így kertünk növényei között mindenképp érdemes helyet szorítani számára.


A legyezőszerű levelek sok ember szívét meghódították már (kép forrás: unsplash)

A Ginkgo biloba nemesítése hosszú évtizedekre visszanyúló folyamat, mely eredményeként több száz fajta született. Ezek mindegyikét szinte lehetetlen bemutatni, azonban az érdekes és különleges fajták közül szemezgetve, azokon keresztül mutatjuk be röviden a Ginkgo nemesítés főbb állomásait és célkitűzéseit.

Az első ilyen fontos állomáskő az 1950-60-as évekre tehető, mely időszakban kiemelt figyelem övezte ezt a fajt és a nemesítés iránya a települési felhasználásra való koronaforma kialakítása volt. Ennek a munkának egyik kiemelkedő alakja egy princetoni faiskola volt, ahol városi telepítésre szánt fajták közül a ’Princeton Sentry’-t mindenképp meg kell említenünk, ugyanis a fajta alapját adó, oszloposabb növekedésű fát 1940-ben ültették a Philadelphia állam-beli (USA) Roosevelt Boulevard-on utcai faként, többedmagával együtt, ezek közül 1967-ben választották ki egy oszlopos növekedésű egyedet, melyet a Princeton faiskolában szaporítottak tovább és ebből született meg végül a ’Princeton Sentry’.


   
A Ginkgo széles tűrőképességének köszönhetően városi fafajként is telepíthető (kép forrás: unsplash)

Az említett oszlopos növekedés mellett számos más koronaforma is megjelenik a fajták között így például az ovális, a szétterülő (’Compacta’), az ernyőző, a gömb (’Ball’), a csüngő (’Nelleke’) és a kúpos (’Eiffel’) koronaformára találhatunk példát. A különleges koronaforma egy vonzó tulajdonság, mely egyedibb megjelenést és sokrétűbb felhasználást tesz lehetővé.



Koronaforma példák: Szétterülő, gömb és kúpos forma (kép forrás: Kortalan fa c. könyv)

A különleges koronaforma kapcsán mindenképp érdemes említést tennünk a ’Prague’ fajtáról, mely egy kompakt, törpe növekedésű fajta, amely 15 év alatt 1,5-2 méteres magasságot ér el. Története is érdekes, ugyanis a Prágai Botanikus Kertben található az a 140 éves porzó példány, melyről a fajtát szaporították.

A fajta és a koronaforma kialakulását egy legenda is övezi, melynek alapját azok a feltételezések adják, miszerint a torz növekedését az okozta, hogy a fiatal fát cseréppel együtt ültették végleges helyére. Ez a feltételezés azonban nem igaz, melyet az is alátámaszt, hogy a kertben található termő (nőivarú) Ginkgo-k magoncai között sok hasonló forma figyelhető meg.



A Prágai Botanikus Kert „cseréppel” ültetett Ginkgo fája (kép forrás: Kortalan fa c. könyv)

A forma és tűrőképesség után a levelek sokszínűségéről is érdemes górcső alá vennünk, hiszen a formai és színekben egyaránt ilyen téren is gazdag felhozatallal rendelkezik a Ginkgo. A legyezőszerű levelek lehetnek erősen szeldeltek (’Boleslav Chrobry’), lepkeszárnyra emlékeztetők (’Butterfly Bud’) vagy szinte kört alkotóak (’Queen City’), lehetnek egyszínűek, tarkák (’Californai Sunset’) de akár színátmenetesek (’Beijing’) is. Egy a levélhez köthető érdekes jelenség amikor a levélen „termés” fejlődik, ez a jelenség a névadója az ’Ohatsuki’ fajtának, mely az 1891-ben lett felfedezve, Japánban és sajátságos tulajdonsága miatt napjainkban is sok helyen fellelhető fajta.

A bemutatott fajtákon és történeti érdekességeken túl mindenképp meg kell említenünk a nemesítés hazai vonatkozásait, ugyanis dr. Barabits Elemér fenyőnemesítő nevéhez kötődik az egyik Magyarországon széles körben telepített fajta ’Barabits Sztráda’ (syn. ’Globosa’) nemesítése. Szintén hozzá köthetők a ’Linea’, a ’Hunor’, a ’Katlan’ és a ’Kitsi’ (’Kicsi’) fajták is. Ez utóbbi esetében a maga a névadás is figyelemfelkeltő, ugyanis a ’Kitsi’ név a keleties hangzást feltételezi és méreteiből adódóan (1,2-4 m kifejlett magasság) egy bonsai fának is alkalmas fajtáról van szó.

A Ginkgo nemesítése – mint bármely más növény esetében – egy érdekes és sok szakember munkáját igénylő folyamat, melynek története hosszú időszakot ölel fel, ennek az áldozatos munkának láthatjuk az eredményét a faiskolai kínálatokban és egy ilyen fajta telepítésével nem csupán egy növénnyel, hanem annak történetével is gazdagabb lesz a kertünk. 


Szerzők:
Horotán Katalin, Kisvarga Szilvia, Orlóci László

Ezeket is olvasta már?

Támad a levéltetű. Hogyan védekezzünk ellenük?

2024.05.03

Ki ne ismerné az apró, 1-2 mm-es, törékeny testű, gyakran szárnyakkal rendelkező levéltetveket? A levéltetvek tavasszal, a természet ébredése, a zöld hajtások kifejlődése után szoktak megjelenni. Az áttelelő alakok létrehozzák a szárnyas nemzedékeket, melyek feladata a levéltetvek szétterjesztése. A növényeken megtelepedve újabb, már szárnyatlan levéltetű nemzedékek sorát hozzák létre. Zsigó György legújabb növényvédelmi előrejelzésében a levéltetűk aktuális problémájáról számol be....

Palántaültetési szezon: erre figyelmeztet a növényorvos

2024.05.03

A profi termesztőknek egyértelmű a dolog, hogy hova, milyen palántát érdemes ültetni, de vannak a kisebb kerttel rendelkezők, akik szeretnék előtte kikérni a szakember t...

Beérett a fóliás eper: olcsóbb, mint tavaly

2024.05.02

Megjelent a hazai fűtetlen fólia alatt érlelt eper is az üzletekben és a piacokon. Kilóját 2400 forintért kínálják, jellemzően félkilós kiszerelésben árulták péld...

Minden eladott kilogramm mézen veszteség van a termelőknek

2024.05.02

Életünk nélkülözhetetlen részei a beporzók, nélkülük minden harmadik falat étel hiányozna az asztalunkról. Nem csak hazánkban, hanem Európában és világszerte tapa...

Gyümölcskártevők aktuális rajzási adatai, adatok frissítve 2024.04.30.

2024.05.01

Megjelent a legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések....

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.