Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.04.25
novenyvedoszer.hu

Őszi napéjegyenlőség: ünnepel a bioszakma

2022.09.19

Szeptember 23. az Európai Ökogazdálkodás Napja. A biotermékek és az ökológiai gazdálkodás előnyeire hívják fel a figyelmet a biomozgalom képviselői Európa szerte, az őszi napéjegyenlőséggel egyidőben ünnepelt Európai Ökogazdálkodás Napján. Itthon az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) hirdetett tudásközvetítő KÉRDEZZ! Felelek online programot, szeptember utolsó hétvégéjén pedig a Kutatók Éjszakáján találkozhatunk személyesen az intézet előadóival.

Az Európai Ökogazdálkodás Napja ünnepnap a biomozgalom életében. Ezen a napon az ökológiai termelést méltatjuk, egy olyan fenntartható mezőgazdasági formát, ahol az élelmiszerek előállítása szoros összhangban történik a természettel, fontos a talajtermékenység, a biológiai sokféleség megőrzése, és a haszonállatok jóléte. A szeptember 23-ai napéjegyenlőség idejére meghirdetett Európai Ökogazdálkodás Napja nemcsak az éjszaka és a nappal közötti egyensúlyra, hanem a természettel összhangra törekvő biotermesztés szellemiségére is utal.


Biotermelés Európában és Magyarországon

A jeles napot tavaly az Európai Bizottság az ökogazdálkodás kulcsszereplőivel, az Európai Parlamenttel és az Európai Tanáccsal közösen indította el, hogy széleskörű összefogással népszerűsítse az ökológiai termelést.
Az Európai Ökogazdálkodás Napja ideális alkalom, hogy széles körben, a termelőkkel és a vásárlókkal közösen ünnepeljen a bioágazat. Egyúttal lehetőség arra, hogy áttekintsük az eddig elért szakmai eredményeket és a jövőbeli célokat, az érdeklődőket pedig szélesebb körben tájékoztassuk a biotermelés és az egészséges bioélelmiszerek előnyeiről.” - mondta Dr. Drexler Dóra, az ÖMKi ügyvezetője, aki egyben az IFOAM Organics Europe (Ökogazdálkodók Európai Szövetsége) alelnöki tisztét is betölti.
Az ökoágazat népszerűsítése azért is aktuális, hiszen számos előnyt kínál a jelenlegi krízishelyzetekben: az ökológiai gazdálkodás termelékenysége szélsőséges éghajlati viszonyok esetén is figyelemre méltó. Hazánkban is tartós problémának ígérkezik az aszály, ahol ez a gazdálkodási forma mintegy 30%-kal jobban teljesít, mint a hagyományos termelés. Az utóbbi időben egyre gyakrabban hallhatjuk, hogy a jelenlegi inputanyag válság tovább erősítheti a biogazdálkodás fejlődését, mivel az ökológiai termelés rugalmas ellenálló képessége sokkal nagyobb a kémiai növényvédőszerekre és műtrágyákra alapozott gazdálkodáshoz képest. Az ökológiai termelési mód ugyanis kevésbé függ az olyan külső tényezőktől, mint a dráguló műtrágya és kémiai növényvédőszerek, valamint a rövidebb ellátási láncok miatt kevésbé kitett a globális piac hektikusságának.

Az EU-ban a Közös Agrárpolitika (KAP) továbbra is kulcsfontosságú eszköz az ökológiai gazdálkodásra való átállás, valamint az öko szaktanácsadás támogatásában. Az uniós cél, hogy 2030-ra a bioterületek aránya elérje a mezőgazdasági területek egynegyedét. Magyarországon a 10%-os területi részarányt célozták meg a szakemberek 2027-ig. Itthon jelenleg a mezőgazdasági művelés alá vont területek 6%-án végeznek ökológiai gazdálkodást. A további 4%-os növekedéshez pedig minden adott, hiszen 2015 óta több mint duplájára emelkedett a bio művelésű területeink nagysága, 2025-ben pedig újabb ökológiai gazdálkodási pályázat nyílik meg a termelők számára.

KÉRDEZZ! Felelek a jeles naphoz kapcsolódóan
Az Ökogazdálkodók Európai Szövetsége felhívására a jeles naphoz Európa szerte számos rendezvénnyel kapcsolódtak a biomozgalom egymást inspiráló résztvevői. Az ökogazdálkodás négy alapelve: az egészség, az ökológia, a méltányosság és a gondoskodás szellemében hirdették meg rendezvényeiket. Szeptemberben az ÖMKi naptárában is minden hétre jutott akár több szakmai esemény, ezzel segítve a kutatási eredmények és jó gyakorlatok átadását a gazdáknak és a szakmai partnereknek.

A szakemberek különös gondot fordítanak arra, hogy közérthetően, a hobbikertész közönség számára is élvezetesen és minél személyesebb formában osszák meg kutatási tapasztalataikat, így a ház körüli kiskertekben is átvehetőek legyenek a jó gyakorlatok.

Ennek köszönhetően a biotermények és -termékek iránt érdeklődő nagyközönség az elmúlt napokban KÉRDEZZ! FELEK programban vehetett részt. Az érdeklődők online felületen keresztül, hét különböző mezőgazdasági témakörben fogalmazhattak meg kérdéseket, amelyekre az ÖMKi szakemberei video üzenetekben válaszolnak. A hasznos KÉRDEZZ! Felelek témákból bárki gazdagíthatja tudását, ha a napokban felkeresi az ÖMKi Facebook oldalát és videótárát.

Ezeket is olvasta már?

Levéltetű, szivarsodró eszelény, körtebolha. Aktuális növényvédelmi kihívások

2024.04.25

Az előző időszak meglehetősen hűvös de csapadékszegény időjárást április utolsó hetében egy markáns időjárási front változtatta meg. Az egész országot érintő csapadékzóna végre jelentősebb esőt hozott. A változás hatására várhatóan ismét megugrik a betegségek és rovarkártevők okozta növényvédelmi események száma. - figyelmeztet legújabb kertészeti előrejelzésében dr. Aponyi Lajos....

A Mospilan 20 SG, a 4 grammos kiszerelésben ismét III. kategóriás lett

2024.04.25

Az egyik legnépszerűbb házikerti növényvédőszer, a Mospilan 20 SG, a 4 grammos (leveles) kiszerelésben ismét III. kategóriás lett. Tájékoztatta hírportálunkat Zsigó...

Stabilizálódtak a magyar élelmiszer-gazdaság kilátásai

2024.04.25

A Vidékfejlesztési Program forrásaiból megvalósuló szerkezetátalakítás növelheti az ágazat ellenállóképességét Stabilizálódott a magyar élelmiszer-gazdaság szer...

A mezőgazdaságnak kiemelt szerepe van a klímakockázatban

2024.04.25

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) most először összeállított, alkalmazkodásról szóló ún. EUCRA jelentésében 5 fő csoportba sorolta (élelmezés, egész...

MÁR ÉRIK A MAGYAR SZAMÓCA, JÓ TERMÉS VÁRHATÓ AZ IDÉN

2024.04.25

A fűtött és fűtetlen fóliasátrakban már érik a magyar szamóca, május elején a szabadföldi ültetvényeken is megkezdődhet a szüret. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara ...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.