Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.05.03
novenyvedoszer.hu

Az idei év a paradicsomtermesztők éve lehet

2024.04.21

Érdemes volt évekkel ezelőtt nyitni a szántóföldi zöldségtermesztés felé. Így összegezte a tavalyi eredményeket Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja, aki szerint a holding példája követendő lehet mások számára is, hiszen akár a paradicsom, akár a zöldborsó válságálló növénynek számít, melyekre továbbra is van kereslet idehaza. Az alacsony gabonaárak és a növekvő inputköltségek miatt sokan időben felismerték ezt a nyitást, amelyhez nélkülözhetetlen az öntözési háttér megteremtése is, erre azonban a Közös Agrárpolitika stratégiai terve alapján az új vidékfejlesztési pályázatokon belül lehet támogatást igényelni.  

 A paradicsom talán az egyik legérdekesebb növény mindegyik közül, ami elsőként került be a holding életébe a növénytermesztés diverzifikációja során. Az igazgatósági tag szerint gyorsan beigazolódott, hogy hamar megtérülő befektetésről van szó. Hozzátette: „A Hidasháti Zrt.-ben 85 hektáron termelünk paradicsomot, ami igen jelentős mennyiség a termésátlagainkat tekintve, hiszen egy év alatt 8 ezer tonna paradicsomot hozhat öntözött körülmények között, ezért bízunk benne, hogy a tavalyi eredmények idén megismétlődnek. A 85 hektár nem számít óriási területnek a búzához és a kukoricához képest, úgy is mondhatnám, hogy összeadási hiba. Viszont, ha azt nézzük, hogy az egyik legjelentősebb paradicsomfeldolgozó üzem éves feldolgozásának a 20 százaléka ez a 8 ezer tonna, akkor már komoly mennyiségről van szó”.
 
A Talentis Agro 2 ezer hektáron termel paradicsomot, zöldborsót, zöldbabot és csemegekukoricát. Ez a termőterület az utóbbi egy évben duplázódott meg, amelyben fontos szerepe volt az öntözésfejlesztésnek. Jelenleg több mint 7 ezer hektárt képesek öntözni, ami tovább is növelhető a pénzügyi- és a vízvételezési lehetőségek függvényében. Március elején kezdődött az öntözés, a kukorica és a szója elvetését követően pedig teljes kapacitással folytatódik a vízutánpótlás, amelyre már most nagy szükség van, ugyanis a déli országrészben lassan aszályos állapotok uralkodnak a tartós csapadékhiány miatt.


 
Zimmermann István arra hívja fel a figyelmet, hogy nem egyszeri alkalom volt a 2022-es aszály, ez más formában ugyan, de ezentúl újra és újra  visszatér majd.
„Akkor a kukorica termésátlaga nem érte el országosan a 7 tonnát, az öntözött területeken ugyanakkor 17 tonnát takarítottunk be. Az aszály ezen kívül veszélyezteti a termésbiztonságot is, amely a holding esetében a 9 ezer tejelő szarvasmarha tömegtakarmány igényének a megteremtését jelenti. Nekünk évente 200 ezer tonna bálát kell megtermelnünk a haszonállatoknak, ezért nem mindegy, hogy máshonnan szerezzük be, vagy magunk állítjuk azt elő. Ebben óriási segítség az öntözési háttér, amely hosszútávon megtérülő beruházás” –hangoztatta Zimmermann István.
 
Idén a zöldségfélék felvásárlási ára jelentősen csökkent, ennek ellenére a holding növelte a termőterületek arányát. A szakemberek abban bíznak, hogy ez az áringadozás csak ideiglenes, hiszen a tavalyi év a zöldségtermesztést tekintve jövedelmező volt – ebben nagy szerepe volt a csapadéknak és a jó minőségnek.

Ennek azonban az lett a negatív eredménye, hogy minden terméknek – nem csak az ipari zöldségeknek, hanem a gabonáknak és az olajos növényeknek – bezuhant a felvásárlási ára. Az idei év újra fellendülést hozhat, hiszen a feldolgozó- és a hűtőipar készletei lassan elfogynak, és újra lesz kereslet a zöldségekre. Elsősorban azokra a vállalkozásokra támaszkodhat majd a feldolgozóágazat, amelyeknél az öntözési hátteret sikerül biztosítani.


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kommunikáció


Kapcsolódó cikkek:


Tájfajta palántákkal üzen a Föld napjára az Ökológiai Kutatóintézet

Az ökológiai gazdálkodás fontosságára és élelmiszertermelési rendszerünk sokszínűbbé tételére hívja fel a figyelmet az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) a Föld Napjához kapcsolódva. Kutatótevékenységük egyik eredményeként, immáron hatodik éve munkálkodnak azon, hogy tavasszal minél több hobbikertész és háztáji gazdálkodó juthasson hozzá a méltán népszerű, hazai tájfajta paradicsompalántákhoz. Idén húszezer, négy különböző tájfajtájú palánta nevelkedett ökológiai művelésben Zsámbokon, az Orsiherba Biokertben, hogy hamarosan elültethessék őket az irántuk rajongó hobbikertészek. De vajon hogyan járulnak hozzá a tájfajták a biológiai sokszínűség megőrzéséhez? Miért olyannyira népszerűek és jelentősek manapság a mezőgazdaság és a fogyasztók szempontjából egyaránt?


Ezeket is olvasta már?

Támad a levéltetű. Hogyan védekezzünk ellenük?

2024.05.03

Ki ne ismerné az apró, 1-2 mm-es, törékeny testű, gyakran szárnyakkal rendelkező levéltetveket? A levéltetvek tavasszal, a természet ébredése, a zöld hajtások kifejlődése után szoktak megjelenni. Az áttelelő alakok létrehozzák a szárnyas nemzedékeket, melyek feladata a levéltetvek szétterjesztése. A növényeken megtelepedve újabb, már szárnyatlan levéltetű nemzedékek sorát hozzák létre. Zsigó György legújabb növényvédelmi előrejelzésében a levéltetűk aktuális problémájáról számol be....

Palántaültetési szezon: erre figyelmeztet a növényorvos

2024.05.03

A profi termesztőknek egyértelmű a dolog, hogy hova, milyen palántát érdemes ültetni, de vannak a kisebb kerttel rendelkezők, akik szeretnék előtte kikérni a szakember t...

Beérett a fóliás eper: olcsóbb, mint tavaly

2024.05.02

Megjelent a hazai fűtetlen fólia alatt érlelt eper is az üzletekben és a piacokon. Kilóját 2400 forintért kínálják, jellemzően félkilós kiszerelésben árulták péld...

Minden eladott kilogramm mézen veszteség van a termelőknek

2024.05.02

Életünk nélkülözhetetlen részei a beporzók, nélkülük minden harmadik falat étel hiányozna az asztalunkról. Nem csak hazánkban, hanem Európában és világszerte tapa...

Gyümölcskártevők aktuális rajzási adatai, adatok frissítve 2024.04.30.

2024.05.01

Megjelent a legújabb házikerti károsítók csapdafogási eredményei, illetve a webkamerás csapdafogási értékelések....

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.