Növényvédőszerek az egészséges élelmiszerekért! | 2024.04.29
novenyvedoszer.hu

A tudatos termelő ezért választja a fémzárolt vetőmagot

2024.03.11

Március közepén a vetőmag ágazatban szinte elfogytak a tavaszi kalászosok és hüvelyesek vetésére szánt minősített fémzárolt vetőmagok. Ez egyrészt jó hír, hiszen a magyar termelők ragaszkodnak a fémzárolt vetőmag elvetéséhez, ugyanis az elmúlt évek tapasztalataiból is jól tudják, hogy ez az egyetlen garancia a jövedelmező gazdálkodáshoz. A másik oldalról a vetőmag ágazatnak fel kell készülnie azokra a helyzetekre – mint a legutóbbi esetben –, amikor egyre jobban kitolódhatnak az őszi vetések és van, amikor már nem lehet vetni, például decemberben.

A csapadék, a szárazság miatt elhúzódnak ezek a próbálkozási lehetőségek. Egyedüli lehetőség a kalászosok elvetésére ilyenkor a tavasz marad. A tavaszi kalászos vetőmag egyrészt hazai előállítású, másrészt függ az uniós piacoktól is. Sándorfy András, a martonvásári Elitmag Kft. ügyvezető igazgatója szerint már februárban lehetett látni, hogy az európai piacokon a tavaszi szezonra szánt vetőmagkészletek nem olyan minőségben álltak rendelkezésre – például Németországban, ahol külön kérvényezték az uniótól, gyengítsék le a minősítési normákat, tehát már nem 90 százalékos csíraszámmal lehetett forgalomba hozni vetőmagot, hanem 70 százalékossal.


-Magyarország ezt a lehetőséget nem kérte, hiszen ragaszkodik ahhoz, hogy a magyar termelőt magyar maggal és a legmagasabb minősítési körülményeknek megfelelően lássa el. Ezt a magyar gazdatársadalom meg is köszönte azzal, hogy felvásárolta az összes vetőmagot, ami lassan földbe is kerül. A vetőmag ágazatnak erre azonban fel kell készülnie, vagyis sokkal nagyobb mennyiségben kell termelnie és előállítania a tavaszra szánt vetőmagvakat. Ez azonban nem jelenti azt, hogy hibrid növényekből ne lenne kellő lehetőség, viszont ma már nem csak a klasszikus négyes forgóban – napraforgó, kukorica, búza, repce – gondolkodnak a termelők, hanem megjelentek a ma még alternatív növényként számon tartott hüvelyesek, mint például a csillagfürt, a szója, vagy a borsó, amelyekre – mint fehérje kiegészítő növényekre – egyre nagyobb az érdeklődés -értékelte a piaci körülményeket Sándorfy András.
A kukorica és a napraforgó kitüntetett szerepe továbbra is megmarad, viszont a hosszabb távú kiutat a termőterület csökkenésének a visszaszorítására ezekben az előbb említett növényekben kell keresni.

Vetőmaghiány soha nem lesz Magyarországon -folytatta Sándorfy András, de a minősített vetőmag nehezen lesz elérhető. Ezért ez a vetőmagelőállító cégeknek lesz a felelőssége, hogy mindig legyen elérhető minősített vetőmag.

A 2022-es történelmi aszály okozta sokk után elképzelhető, hogy hamarosan visszaáll az a termőterület nagyság, amelyet megművelnek a gazdálkodók. A vetőmag ezért az egyik olyan alapeszköz, amellyel eredményt lehet elérni. Magyarországon több, mint 50 százalékban fémzárolt vetőmagot használnak a termelők, ami óriási eredmény ahhoz képest, hogy 4 évvel ezelőtt ez még nem érte el a 30 százalékot. Ez is azt jelenti, hogy bármilyen nehézség van, a termelő mindig a minősített, fémzárolt vetőmagot választja. 


Szerzők:
Növényvédőszer.hu / Kommunikáció


Kapcsolódó cikkek:


Egy éven belül helyreállt a kukoricával szembeni bizalom

A kukorica az egyetlen olyan haszonnövényünk, amely idén nyereséget hozott a termelőknek. Ezt bátran jelenthetik ki a szakemberek azok után, hogy lassan véget ér a betakarítása és jövő tavasszal ismét nagyobb területen kezdődhet el a vetése. Mint ismert: a tavalyi aszálykárok után idén a majdnem egymillió hektár helyett csak 750 ezer hektáron vetettek kukoricát. A termesztési kedvvel párhuzamosan a vetőmagpiacon is érezhető a fokozottabb érdeklődés a minőségi vetőmag iránt, amely garanciát jelent a jó terméshez.

Erre képes a magyar vetőmag Kazahsztántól Türkmenisztánig

Vetőmag termesztésben és nemesítésben, valamint az intenzív állattenyésztés fejlesztésében is számítanak a magyar tudásra a türk államok. Bakuban nemrégiben rendezték meg a Türk Tanács második agrárminisztériumi fórumát, amelyen a magyar miniszteri delegációnak tagja volt Sándorfy András, a Marton Genetics Cégcsoport vezetője is.

Ezért nem érdemes spórolni a fémzárolt vetőmagon

A fémzárolt vetőmag felhasználás csökkenésére számítanak a hazai vetőmagágazat szereplői. Sándorfy András, a Marton Genetics Cégcsoport vezetője szerint ezért nem lehet elégszer felhívni a figyelmet a fémzárolt vetőmag fontosságára. A vetőmag ágazati szereplőinek nagy a felelőssége, hiszen a vetőmag választásában segíteni kell az információ átadásával a gazdálkodókat.


Ezeket is olvasta már?

Növényvédelem csalinövényekkel

2024.04.29

A konyhakertben garázdálkodó kártevőknek - legyenek levéltetvek, lepkehernyók vagy bogarak - mind-mind léteznek természetes ellenségeik. Egyszerű a megoldás, ültessünk a konyhakert és díszkert megsegítésére csalinövényeket, csalogató növényeket, melyekkel kertünkbe hívhatjuk a ragadozó rovarokat. - írja a www.zoldpagony.com. A leghasznosabb, legtermészetesebb növények, közös vonásuk, hogy nemcsak hasznunkra vannak, hanem könnyen nevelhető, strapabíró fajok, így kezdő kertészkedők is bátran ültethetik őket....

Ezért érdemes batáta termesztésével foglalkozni

2024.04.29

Batáta, vagy burgonya? Sok termelő és fogyasztó teszi fel ezt a kérdést az utóbbi időben. Előbbiek szívesen áttérnének a batátára, és adnák fel végleg a burgonyá...

Gubacsatkák támadják a fákat, hogyan védekezzünk ellenük

2024.04.27

A gubacsatkák növényi nedvekkel táplálkozó kártevők, amelyek a fajra jellemző elváltozásokat okoznak a gazdanövényeiken. Egyes fajaik a károsítás nyomán képződö...

Nem veszélyezteti az import a hazai dísznövények forgalmát

2024.04.27

Ha erkély, akkor muskátli. Korábban szinte csak ezt a bevált virágot ültették a balkonládákba, de ma már óriási választékkal készülnek a kertészetek, mert nagyon m...

Gyakorlati tippek az Egységes kérelemhez

2024.04.26

Javában megkezdődött a 2024. egységes kérelem beadásának időszaka, mely egészen 2024.június 10-ig tart, de természetesen nem szabad az utolsó pillanatokra hagyni a kifi...

MÉG TÖBB CIKK INNEN

Szakmai partnereink

Korábbi cikkeink minden rovatból

Íratkozzon fel a növényvédelmi hírlevelünkre!

Minden hétfőn elküldjük a legfontosabb híreket levélben.  






Megismertem és elfogadom: Adatkezelés




| +36 (84) 510-009 | info@novenyvedoszer.hu | © novenyvedoszer.hu | Minden jog fenntartva.